"Na dziś najbardziej realny termin to 10 maja". Terlecki o wyborach prezydenckich

 - Na dziś najbardziej realny termin wyborów prezydenckich, to10 maja - powiedział w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS). Zaznaczył, że jest "znak zapytania", czy ze względów organizacyjnych nie będzie konieczne ich przeniesienie o tydzień później.

2020-04-27, 20:33

"Na dziś najbardziej realny termin to 10 maja". Terlecki o wyborach prezydenckich
Szef klubu PiS Ryszard Terlecki . Foto: FB/Ryszard Terlecki

Terlecki był pytany w TVP Info, jaki jest najbardziej realny "na dziś" termin przeprowadzenia wyborów prezydenckich.
- To oczywiście 10 maja, z takim znakiem zapytania, czy o tydzień później nie będzie to wskazane ze względów organizacyjnych. Ale póki co, trzymamy się tego terminu 10 maja - odpowiedział wicemarszałek Sejmu.

Powiązany Artykuł

beata szydło 1200 free.jpg
Beata Szydło: wybory korespondencyjne w maju dają pełne bezpieczeństwo

<<CZYTAJ TAKŻE>> "Chodzi o obezwładnienie instytucji państwa". Piotr Andrzejewski o działaniach opozycji

Pytany, czy w grę wchodzi także sobota 23 maja, Terlecki zauważył, że to "ostatni możliwy termin". - Ale w Polsce jest raczej tradycja odbywania wyborów w niedzielę, więc to byłoby myślę lepsze. Ale nie przewidujmy za wcześnie biegu wydarzeń; odpowiednie instytucje pracują nad tym, by (wybory) były możliwe, by odbyły się prawidłowo i bezpiecznie. Myślę, że wszystko uda nam się dopiąć na 10 maja - dodał.

Specustawa w Senacie

W Senacie jest obecnie specustawa autorstwa PiS, uchwalona 6 kwietnia, zgodnie z którą wybory prezydenckie w 2020 r. mają zostać przeprowadzone wyłącznie w drodze głosowania korespondencyjnego. Zgodnie z tą ustawą minister aktywów państwowych ma - po zasięgnięciu opinii PKW - określić wzór karty do głosowania, zlecić sporządzenie pakietów wyborczych, określić szczegółowy tryb doręczania pakietów wyborczych przez operatora wyznaczonego (Pocztę Polską) do wyborcy i odbierania kopert zwrotnych, a następnie sposób postępowania z kopertami zwrotnymi dostarczonymi do właściwej gminnej obwodowej komisji wyborczej do zakończenia głosowania.

REKLAMA

<<CZYTAJ TAKŻE>> Poseł PiS: samorządowcy, którzy protestują ws. wyborów, są związani z Platformą

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział, że izba wykorzysta przysługujące jej 30 dni na pracę nad ustawą; najbliższe posiedzenie Senatu zaplanowano na 5 i 6 maja.

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej