Dzięki inicjatywie prezydenta dot. prawa gospodarczego dziś firmy są lepiej chronione
Polscy przedsiębiorcy w obliczu kryzysu potrzebują nie tylko pomocy finansowej, ale też np. organizacyjnej. Jak mówił podczas wczorajszej debaty prezydenckiej prezydent Andrzej Duda, temu oczekiwaniu starali się wyjść naprzeciw rządzący, tworząc kolejne wersje tarcz antykryzysowych.
2020-05-07, 12:48
Posłuchaj
- (Projekty były) przyjmowane w konsultacji ze związkami zawodowymi i przedsiębiorcami. To oni są ważnym elementem i głosem, to oni zapewniają miejsca pracy. Nam chodzi o to, by, po pierwsze, uratować polską przedsiębiorczość, a po drugie - by jak najwięcej miejsc pracy w Polsce nie zniknęło.
Prezydent Andrzej Duda od początku swojej kadencji wspierał przedsiębiorczość, i to właśnie on wyszedł z inicjatywą, a następnie w lutym 2017 roku podpisał nowelizację ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zawierała ono jedno bardzo ważne rozwiązanie - w przypadku projektowania nowych przepisów, które zmieniałyby w sposób istotny prawa i obowiązki przedsiębiorców, na ustawodawcę został nałożony nakaz badania skutków projektowanych regulacji dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców.
Powiązany Artykuł

Subwencje trafiają na konta firm. Do tej pory przekazano 9 miliardów złotych
Dobry wzorzec pozostał
Z inicjatywą tej nowelizacji do prezydenta wystąpił Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Jakub Bińkowski z ZPP mówi, że obecnie ten przepis jest w ustawie Prawo przedsiębiorców, która zastąpiła ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.
Tego typu rozwiązania są zawarte w Konstytucji Biznesu. Przewiduje ona też inne formy ochrony polskich firm. To właśnie na jej podstawie powołany został Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
REKLAMA
W Polsce 99,8% ogółu wszystkich przedsiębiorstw to właśnie mikro, małe i średnie firmy. Sektor generuje zdecydowaną większość polskiego PKB.
PolskieRadio24.pl, Program Pierwszy Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md
REKLAMA