Prof. Musiał: zbrodnie III Rzeszy zostały w Niemczech odgermanizowane
- Jeżeli chodzi o ocenę 8 maja jako "dnia wyzwolenia", to nie czytałem jeszcze żadnego krytycznego tekstu niemieckiego historyka czy historyczki - powiedział historyk prof. Bogdan Musiał. Jak mówił, narracja ta jest przez tamtejszych badaczy "przyjmowana przez aklamację".
2020-05-08, 13:28
Posłuchaj
Niemcy obchodzą 75. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej. Oficjalnie 8 maja jest obchodzony jako "Dzień Wyzwolenia Niemiec" spod okupacji narodowych socjalistów.
Powiązany Artykuł
![Niemcy flagi pap 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/8540abdb-a32e-4a9d-b670-f4d1bab9b0e1.jpg)
"Dzień Wyzwolenia" w Niemczech. Historyk: to fałszowanie historii
"Wyzwolenie" Niemiec w 1945 r.
Prof. Bogdan Musiał zaznaczył, że przekaz o "wyzwoleniu" przyjął się w niemieckim społeczeństwie. - Narracja zaczęła się od połowy lat 80. i stopniowo się wzmacniała. W latach 90. i 2000. stała się ważnym elementem niemieckiej propagandy historycznej - powiedział.
>>>[JEDYNKA] Dzień Zwycięstwa. Robert Kostro: 8 maja dla Polaków był momentem raczej trudnym
REKLAMA
- To nie jest polityka historyczna, tylko propaganda, jeśli z klęski robi się wyzwolenie - skomentował historyk. - Już teraz rząd niemiecki ma w planie wprowadzenie 8 maja jako święta, dnia wolnego od pracy. Do tego stopnia zafałszowują historię - mówił.
"Dzień klęski" to "zmarginalizowana" opinia
- Niemieckie zbrodnie zostały już dawno "odniemczone", "odgermanizowane". Nastąpiła ich nazyfikacja - powiedział prof. Bogdan Musiał. Jak dodał, w Niemczech mówi się o zbrodni nazistów, ich kolaborantów czy zbrodniach polskich.
>>>[ZOBACZ RÓWNIEŻ] 75. rocznica zakończenia II wojny światowej
- Jeżeli chodzi o ocenę 8 maja jako "dnia wyzwolenia", to nie czytałem jeszcze żadnego krytycznego tekstu niemieckiego historyka czy historyczki - dodał gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Wskazał, że jedynie skrajna prawica w Niemczech mówi o "dniu klęski narodu". - Honorowy szef AfD Alexander Gauland przyznał, że nie ma tu czego świętować (...), ale to są głosy zmarginalizowane w debacie publicznej - mówił.
Wybory korespondencyjne w Niemczech
Prof. Bogdan Musiał mówił też o wyborach korespondencyjnych w Bawarii w marcu tego roku. - Nie padło żadne słowo krytyki, tylko zrozumienie, że takie wybory zostały przeprowadzone - mówił.
- To była całkiem normalna procedura w tych warunkach. W Niemczech została ona zaakceptowana. Nikt nie wpadł na pomysł, żeby to skrytykować - mówił.
Jednocześnie, według gościa PR24, "obojętnie, co polski rząd będzie robił, będzie krytykowane" w Niemczech, dlatego też pojawiły się krytyczne głosy dot. tego typu wyborów w Polsce.
REKLAMA
Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Audycja: "Północ-Południe"
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: prof. Bogdan Musiał - historyk
REKLAMA
Data emisji: 08.05.2020
Godzina emisji: 12.36
Polskie Radio 24/ms, IAR
Polecane
REKLAMA