Tomasz Wróblewski: kryzys w USA uderza mocno, ale potem gospodarka szybko się odbija

- Dochód gwarantowany dla pracowników czy stałe podtrzymywanie finansowanie niektórych branż gospodarczych za czasów Roosevelta doprowadziły do totalnej zapaści amerykańskiej gospodarki i tzw. drugiego kryzysu - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute.

2020-05-10, 11:00

Tomasz Wróblewski: kryzys w USA uderza mocno, ale potem gospodarka szybko się odbija
Tomasz Wróblewski. Foto: Mat. Rekłajtis

Posłuchaj

Tomasz Wróblewski o kryzysach gospodarczych na świecie na przestrzeni ostatniego stulecia (Temat Dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

Kryzys gospodarczy jest nieodłącznym elementem ekonomii. Na przestrzeni ostatnich stuleci, kryzysów było wiele, ale część z nich, ze względu na swoje rozmiary lub wyjątkowy charakter, szczególnie zapisało się w historii ekonomii.

Bez wątpienia największym kryzysem w historii kapitalizmu był ten z lat 1929-1933. Ale zarówno wcześniej, jak i później, inne kryzysy wpływały na światową gospodarkę.

Powiązany Artykuł

PAP Donald Trump 1 1200.jpg
Pandemia COVID-19. Trump zapowiada interwencyjny skup płodów rolnych od rolników i hodowców

"38 proc. gospodarki zniknęło w ciągu doby"

Tomasz Wróblewski wskazywał w Polskim Radiu 24, że kryzys z 1929 roku jest umownie nazywany wielkim kryzysem, który trwał do roku 1933-36. - Tak na prawdę mamy do czynienia z dwoma kryzysami. Pierwszy, w 1929 roku, to przewartościowanie rynków i niedobór pieniędzy. Ok. 38 proc. rynku zniknęło w ciągu niemalże jednej doby i ludzie nie mieli pieniędzy na sfinansowanie swoich zobowiązań - mówił.

Gość Polskiego Radia 24 wyjaśniał jak kryzys się rozwijał i dotknął większość przedsiębiorstw. - Jeżeli chodzi o kryzys w Stanach Zjednoczonych, to specyfika amerykańskiego rynku, amerykańskiej gospodarki i rynku pracy jest taka, że kryzys uderza bardzo mocno, ludzie bardzo szybko wypadają z rynku pracy, znikają miejsca pracy, ale potem ta gospodarka szybko powraca - tłumaczył.

REKLAMA

- Takim klasykiem jest kryzys 2007-2009. Wtedy mieliśmy 10 proc. bezrobotnych w Ameryce. W 2009 roku mieliśmy tam ogromne bezrobocie. Natomiast już w 2011 roku mówimy o odbiciu i o hossie. Kolejne dziesięć lat było w zasadzie jednym z najlepszych okresów w historii USA, jeżeli chodzi o wzrost gospodarczy - doda.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Łukasz Sobolewski
Gość: Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute)
Data emisji: 10.05.2020
Godzina emisji: 10.06

kstar

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej