Commerzbank nie sprzeda mBanku. Poczeka na lepsze czasy
Jak poinformowała agencja dpa, mBank pozostanie w dalszym ciągu częścią grupy Commerzbanku. Jak ogłosiła centrala banku we Frankfurcie, Commerzbank wycofuje się ze sprzedaży polskiej spółki zależnej z powodu kryzysu wywołanego koronawirusem.
2020-05-11, 15:56
Niemiecki bank zachowa większościowy pakiet 69,3 proc. udziałów.
Commerzbank szuka klienta na mBank już od września 2019 r.
Commerzbank o tym, że zamierza sprzedać swój pakiet większościowy mBanku, poinformował pod koniec września 2019 r. Zgodnie z pierwotnymi założeniami, wpływy ze sprzedaży miały pokryć m.in. koszty redukcji zatrudnienia i zamknięcia oddziałów. Proces sprzedaży miał zakończyć się w 2020 r.
Ale, jak informuje dziennik ekonomiczny Handelsblatt, nawet przed kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa, plany sprzedaży utknęły w martwym punkcie: według osób z zewnątrz, był tylko jeden poważny oferent.
Bank poczeka ze sprzedażą na lepsze czasy
- Oczywiste jest, że sprzedamy aktywa tak cenne jak mBank tylko wtedy, gdy warunki będą odpowiednie – przekazała w poniedziałek dyrektor finansowa Bettina Orlopp.
- Otoczenie rynku kapitałowego ukształtowane przez kryzys koronawirusowy nie pozwala nam na uzyskanie atrakcyjnej wyceny, która odzwierciedlałaby rzeczywistą wartość mBanku" – uzasadniła.
„Nasza silna pozycja kapitałowa daje nam możliwość realizacji strategii „Commerzbank 5.0” także bez sprzedaży mBanku i realizacji zaplanowanych na nią inwestycji” - poinformowała Orlopp. W lutym podczas prezentacji bilansu zarząd banku ogłosił, że zostanie zbadany „dalszy potencjał oszczędności”.
mBank obsługuje w Polsce 4,6 mln klientów
mBank SA (dawniej Bank Rozwoju Eksportu Spółka Akcyjna w skrócie BRE Bank SA) – jest tzw. bankiem uniwersalnym, założonym w 1986 jako Bank Rozwoju Eksportu. Bank jest czwartą pod względem wartości aktywów instytucją finansową w Polsce.
REKLAMA
Oferuje bankowość detaliczną, inwestycyjną, rozwiązania dla przedsiębiorców oraz usługi bankowości prywatnej. Od 2007 operuje na trzech rynkach: w Polsce, Czechach i na Słowacji.
Na koniec 2019 r. mBank obsługiwał prawie 4,6 mln klientów detalicznych.
W skład grupy banku wchodzą spółki oferujące takie usługi finansowe, jak leasing, faktoring czy finansowanie nieruchomości (mLeasing, mFaktoring, mBank Hipoteczny).
Od 1992 mBank notowany jest na GPW w Warszawie. (Dzisiaj notowania akcji mBanku spadają i trzeba za nie zapłacić ok 184 zł za akcję). Głównym udziałowcem mBanku jest niemiecki Commerzbank (od 1994 partner strategiczny, od następnego roku udziałowiec, a w wyniku systematycznego zwiększania liczby udziałów w spółce od 2003 posiada ich około 70%).
REKLAMA
PAP, Handelsblatt, mBank, GPW, jk
REKLAMA