Prof. Michał Kleiber: Unia Europejska nie traktuje wszystkich interesariuszy w taki sam sposób
- Unia Europejska nie traktuje wszystkich interesariuszy w taki sam sposób i to bardzo smutna obserwacja. W tej chwili sytuacja jest skomplikowana i nie wiem, czy to kwestia tylko Polski i Węgier, czy dotyczy to wielu krajów z Europy centralnej i wschodniej - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, były prezes PAN, redaktor naczelny miesięcznika "Wszystko co najważniejsze".
2020-05-25, 15:26
Posłuchaj
Tematem audycji były działania Komisji Europejskiej, która zamierza wprowadzić system blokowania wsparcia finansowego przedsiębiorstwom z branży energetycznej i górniczej. - Panuje tutaj chaos decyzyjny, także po stronie Unii w zakresie odbudowy popandemicznej. To wszystko składa się na to, że od UE trudno jest teraz oczekiwać jasnych, szybkich i twardych decyzji. Obawiam się, że ta sytuacja będzie jeszcze przez jakiś czas trwała, ze szkodą dla polskiej gospodarki - ocenił prof. Michał Kleiber.
"Tę sprawę trzeba nagłośnić"
Powiązany Artykuł
Ryszard Czarnecki: Polska chce, żeby budżet i plan odbudowy UE przyjąć jak najszybciej
Jego zdaniem "Unia Europejska nie traktuje wszystkich interesariuszy w taki sam sposób i to bardzo smutna obserwacja. Z bólem ją formułuję. W tej chwili sytuacja jest skomplikowana i nie wiem, czy to kwestia tylko Polski i Węgier, czy dotyczy to wielu krajów z Europy centralnej i wschodniej. Jestem zdumiony, że to trwa tak długo".
- Nie pozostaje nam nic innego, jak o tym mówić i polski rząd oraz europarlamentarzyści powinni tę sprawę podnosić. Także państwa Grupy Wyszehradzkiej powinny wykazać swoją solidarność. Trzeba zrobić wszystko, żeby tę sprawę nagłośnić i oczekiwać uzasadnienia. Nie można udawać, że się nic nie dzieje - dodał profesor.
"Nieprawdziwe argumenty"
Gość Polskiego Radia 24 odniósł się również do raportu PE dotyczącego praworządności w Polsce. - To niebezpieczeństwo istnieje od dłuższego czasu. Pytanie, w jaki sposób stwierdzać naruszenie praworządności. W Parlamencie Europejskim są całkowicie paradoksalne i nieprawdziwe argumenty. Pewne elementy praworządności powinny być przedmiotem zainteresowania UE, ale powinno to być wykonane kompetentnie - zaznaczył.
REKLAMA
- Polityka zaczyna dominować nad merytoryką w najróżniejszych unijnych sprawach. Nie mogę inaczej się wyrazić. Trzeba jak najszybciej przygotować opinię polskiego rządu do niedoskonałości i wad zawartych w tym postanowieniu, które zapewne będzie przyjęte przez PE - podkreślił rozmówca.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Michał Kleiber
Data emisji: 25.05.2020
Godzina emisji: 14.33
REKLAMA
pkr
Polecane
REKLAMA