Matura inna niż wszystkie. Sprawdź specjalne wytyczne dla uczniów za granicą
W tym roku w związku z sytuacją epidemiczną po raz pierwszy egzaminy maturalne zostaną przeprowadzone także za granicą. W latach ubiegłych abiturienci mieszkający w innych krajach, ale uczący się w ramach polskiego systemu edukacji, na egzaminy przyjeżdżali do Polski.
2020-06-08, 06:53
Posłuchaj
Powiązany Artykuł

Pierwszy dzień egzaminów maturalnych. Na początek język polski
W tym roku w związku z epidemią koronawirusa przesunięto terminy przeprowadzenia egzaminów zewnętrznych, w tym matur, ale także zmieniono część przepisów dotyczących ich przeprowadzania.
- Egzaminy i matury w czasach pandemii. Jak będą wyglądały?
- "Są dodatkowe terminy". Szef MEN o uczniach, którzy w czasie egzaminów będą na kwarantannie
- Premier zapewnia: matury zostaną przygotowane w bardzo profesjonalny sposób
Wprowadzono m.in. możliwość przeprowadzenia egzaminów zewnętrznych za granicą. Dzięki temu do matur, w kraju zamieszkania, będą mogli przystąpić abiturienci z Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej wchodzącego w skład Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, który prowadzi kształcenie dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą.
W sumie 22 abiturientów
Egzaminy dla nich mogą być w tym roku przeprowadzone w siedzibach: przedstawicielstwa dyplomatycznego, urzędu konsularnego lub przedstawicielstwa wojskowego RP za granicą.
REKLAMA
Powiązany Artykuł

Szef MEN podał nowe wytyczne ws. matur. Zobacz, co się zmieni
Jak podała Centralna Komisja Egzaminacyjna, egzaminy zostaną przeprowadzone w Atenach, Edynburgu, Hadze, Londynie, Monachium, Strasburgu, Wiedniu i Wilnie. Przystąpi do nich 22 abiturientów.
Dostaną oni takie same arkusze egzaminacyjne jak maturzyści zdający egzaminy w kraju. Do rozwiązywania ich przystąpią też o tych samych godzinach, czyli 9.00 i 14.00 czasu polskiego. Oznacza to, że ze względu na różne strefy czasowe egzaminy w Wielkiej Brytanii rozpoczną się o godz. 8.00 i 13.00 czasu miejscowego, a w Grecji i na Litwie o 10.00 i 15.00 czasu miejscowego.
Te same zasady dla ósmoklasistów
W latach ubiegłych abiturienci mieszkający za granicą, ale uczący się w ramach polskiego systemu edukacji, na egzaminy przyjeżdżali do Polski.
Z tego samego rozwiązania - możliwości zdawania egzaminów w kraju zamieszkania - będą mogli skorzystać także uczniowie Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej wchodzącej w skład Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, podczas egzaminu ósmoklasisty. Będzie on przeprowadzony w dniach 16-18 czerwca.
REKLAMA
Powiązany Artykuł

Dyrektor CKE: maturę będzie można napisać bez zasłaniania twarzy
***

pb
REKLAMA