"Kwadratura kultury". O ciszy, którą odrywamy na nowo
Jak odnaleźć siebie w ciszy i jak docierano do niej w przeszłości, opowiadał gość audycji, dr Mikołaj Sławkowski-Rode, filozof z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Oxford, niegdyś uczeń, a potem asystent zmarłego niedawno brytyjskiego myśliciela Rogera Scrutona.
2020-06-09, 23:59
Posłuchaj
Przeszło dwumiesięczna izolacja spowodowana epidemią koronawirusa zmusiła nas do wprowadzenia wielu zmian w codzienne życie. Jedną z nauk płynących z tego doświadczenia jest ponowne odkrycie ciszy. Pandemia sprawiła, że na pewien czas przycichł miejski zgiełk, zmalał ruch naziemny i powietrzny, a spotkania towarzyskie zostały mocno ograniczone. Niektórym zanik kakofonii dźwięków doskwiera - brakuje fonicznego tła w działaniach codziennych.
Umiejętność milczenia, życia w milczeniu to swego rodzaju sztuka, a nawet trud. Uczyli się jej mnisi i kapłani, ale także poszukiwacze sensu życia. Wszyscy oni próbowali odnaleźć siebie w ciszy.
- Europejska tradycja filozoficzna wywodzi się nie tylko ze Grecji (starożytnej - red.), ale także ze średniowiecza, gdzie była kontynuowana głównie przez mnichów w zakonach, gdzie wielokrotnie był wymóg ciszy. Miał on skłonić do tego, żeby uważniej skupiać się na argumentach przeciwników i własnych myślach, które łatwiej wyartykułować - stwierdził dr Mikołaj Sławkowski-Rode.
Filozof podkreślił, że w życiu intelektualnym i międzyludzkim nie ma komunikacji bez ciszy. - Słowa jedynie mają sens, jeżeli są rozdzielone interwałami. Tak jak nuty w muzyce - powiedział. Przypomniał przy tym również myśl, której słuszność uznawał Roger Scruton, że "cisza jest tym, co potrafi huczeć najgłośniej".
REKLAMA
Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.
***
Audycja: "Kwadratura kultury"
Prowadząca: Monika Małkowska
Gość: dr Mikołaj Sławkowski-Rode (UW)
Data emisji: 10.06.2020
REKLAMA
Godzina emisji: 23.35
PR24/st
REKLAMA