Ekspert: w USA dokonuje się coś, co nazywa się "bałkanizacją Ameryki"
- Na pewno dokonuje się coś, co słynny konserwatywny publicysta i doradca trzech amerykańskich prezydentów, Patrick Buchanan, wskazał swego czasu jako "bałkanizację Ameryki". A mianowicie że credo amerykańskiego narodu, coś, co trzymało ten naród razem przez wiele lat, teraz się niestety rozpada - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Krupa, publicysta miesięcznika "Chronicles", historyk specjalizujący się w amerykańskiej polityce.
2020-06-12, 20:53
Posłuchaj
Stany Zjednoczone od pewnego czasu zmagają się z potężnymi protestami społecznymi, które w wielu miejscach przeradzają się w zamieszki wywoływane przez tzw. Antifę. W Polskim Radiu 24 o tych wydarzeniach mówił Michał Krupa.
Powiązany Artykuł
Setki rannych policjantów i wzrost przestępczości w Nowym Jorku. Nowy raport ws. fali protestów
"Bałkanizacja Ameryki"
Gość PR24 ostatnie protesty związane początkowo ze śmiercią czarnoskórego George'a Floyda, które następnie przerodziły się w zamieszki połączone ze zwalaniem pomników osób, które zdaniem środowisk lewicowych odpowiedzialne były za systemowy rasizm, powiązał z silnym rozłamem wewnątrz amerykańskiego społeczeństwa.
- Na pewno dokonuje się coś, co słynny konserwatywny publicysta i doradca trzech amerykańskich prezydentów, Patrick Buchanan, wskazał swego czasu jako "bałkanizację Ameryki". A mianowicie że credo amerykańskiego narodu, coś, co trzymało ten naród razem przez wiele lat, teraz się niestety rozpada. Ameryka jest de facto podzielona na dwa obozy, które obecnie akurat wpisują się wręcz idealnie w podział partyjny między Republikanami a Demokratami. Obecność Donalda Trumpa w Białym Domu ten spór jeszcze bardziej zaognia i wyostrzają się owe podziały, owa bałkanizacja - mówił Michał Krupa.
Skąd wzięła się Antifa w USA?
Powiązany Artykuł
Francuski filozof o protestach po śmierci George'a Floyda: antyrasizm jest "komunizmem XXI wieku"
Ekspert został zapytany o pojawienie się Antify w Stanach Zjednoczonych. W audycji "Stan rzeczy" zwrócono uwagę na to, że dotąd organizacja ta kojarzona była z zamieszkami w państwach europejskich: Niemczech czy Francji.
REKLAMA
- Okazuje się, że Antifa troszeczkę działa jak KFC albo McDonald - mają swoje franczyzy wszędzie. Ja podkreślę tylko, że ludzie związani z Antifą albo z tzw. Czarnym Blokiem - czasem te środowiska się pokrywają - byli już obecni na antyglobalistycznych demolkach, bo trudno to nazwać demonstracjami, w Toronto na początku tej dekady, gdy odbywał się szczyt G7 - opowiadał Michał Krupa.
>>> [ZOBACZ TAKŻE] USA: śmierć George'a Floyda. Jeden z policjantów zwolniony z więzienia za kaucją
Zapytany o zamieszki w Stanach Zjednoczonych stwierdził, że są one pokłosiem "mutacji, jaką przeszła lewica".
- Z tej lewicy marksistowskiej - zainteresowanej przede wszystkim sprawami socjalnymi, przebudową społeczeństwa amerykańskiego, walkami z korporacjami, wielkimi bankami i ogólnie rzecz ujmując tzw. systemem, ta lewica przeszła mutację i przekształciła się w to, co dziś jest popularnie określane jako intersekcjonalna lewica. Lewica, która składa się z różnych skrajnych mniejszości, czy to etnicznych, czy to seksualnych, które obrały sobie za cel szeroko rozumiany system, ale również można powiedzieć wszystko to, co wiąże się ze "starą Ameryką", czyli przede wszystkim z białymi Amerykanami, z chrześcijaństwem, z dziedzictwem cywilizacji zachodniej - wyjaśnił.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzi: Rafał Dudkiewicz
Gość: Michał Krupa (publicysta miesięcznika "Chronicles", historyk specjalizujący się w amerykańskiej polityce)
Data emisji: 12.06.2020
Godzina emisji: 19.06
PR24/jmo
REKLAMA