Zielone światło dla większej współpracy gospodarczej na linii Polska-USA. Jakie obszary będzie obejmować?
Umacniające się relacje gospodarcze między Polską a USA są ważne nie tylko dla Polski, ale również mają coraz większe znaczenie dla tego największego na świecie mocarstwa gospodarczego. Świadczą o tym wielkie kontrakty energetyczne – dotyczące gazu LNG czy rozwoju energetyki jądrowej, ale również rosnąca obecność amerykańskich firm w Polsce i obroty handlowe, przekraczające już ponad 50 mld dol. rocznie.
2020-06-25, 16:09
- Jest zielone światło, żeby amerykańskie firmy miały w naszym kraju jak najlepsze warunki inwestowania, rozwijania się. Na przestrzeni ostatnich lat to się już w ogromnym stopniu udało, bo obroty handlowe pomiędzy Polską a USA wzrosły o 50 proc. - mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda.
Posłuchaj
63 mld dol. zainwestowało 1500 amerykańskich firm w Polsce
Podczas spotkania z przedstawicielami amerykańskiego biznesu w Polsce, zorganizowanego w Pałacu Prezydenckim po powrocie z Waszyngtonu, prezydent Duda poinformował, że zarówno ze strony polskiej, jak i amerykańskiej "jest zielone światło, żeby amerykańskie firmy miały w naszym kraju jak najlepsze warunki inwestowania, rozwijania się, tego wszystkiego, co jest potrzebne do tego, by mówić o bardzo dobrze funkcjonującej, budującej się współpracy gospodarczej".
Posłuchaj
REKLAMA
1,5 tys. firm z kapitałem amerykańskim zatrudnia w Polsce ponad 300 tys. pracowników, to 63 mld dolarów zainwestowanych przez amerykański biznes w Polsce - mówił w czwartek po spotkaniu z amerykańskimi przedsiębiorcami w Warszawie prezydent Andrzej Duda.
Podkreślał, że relacje handlowe nie odbywają się wyłącznie w jedną stronę, ale także polskie firmy są obecne w USA.
6,3 mld dol. zainwestowanych przez polskie firmy w USA
- Dzisiaj - mówię to już z pewną dumą, jako prezydent kraju, który ma swoje ambicje i rozwija się - są także polskie firmy, które inwestują w USA. To nie ma porównania, podobnie jak gospodarczo USA to jednak światowe mocarstwo, ale polskie firmy zainwestowały 6,3 mld dolarów w USA - powiedział prezydent.
- Rzeczywiście na przestrzeni ostatnich lat to się już w ogromnym stopniu udało, bo obroty handlowe pomiędzy Polską a USA wzrosły o 50 proc. To jest gigantyczny wzrost. Ten progres widać - podkreślił.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Prezydent: z wielką radością przyjmuję amerykańskie inwestycje w Polsce
Według prezydenta Dudy, ten progres "przejawia się w różnych aspektach".
- Oczywiście, my kupujemy np. dzisiaj gaz skroplony ze Stanów Zjednoczonych, ale to są także i choćby ostatnio zapowiedziane wielkie inwestycje amerykańskich firm w Polsce, które ja przyjmuję z wielką radością i cieszę się z tego - powiedział.
Prezydent zwrócił także uwagę, że Polska ma "świetnie przygotowane kadry, jeżeli chodzi o najnowocześniejsze technologie, o kadry chociażby informatyczne.
Obecność w Polsce nie tylko największych amerykańskich firm – Google i Microsoft
Prezydent Andrzej Duda mówił w Polskim Radiu o dużych amerykańskich inwestycjach nad Wisłą.
REKLAMA
- Microsoft ogłosił ostatnio miliardową inwestycję, Google ogłosił swoją gigantyczną - bodaj dwumiliardową - inwestycję - powiedział Andrzej Duda.
- To jest efekt takiej współpracy, to jest także efekt moich spotkań z przedstawicielami wielkich firm na przestrzeni tych ostatnich pięciu lat w Stanach Zjednoczonych i w Polsce. I z przedstawicielem jednej, i drugiej firmy - zarówno Google jak i Microsoftu - rozmawiałem wielokrotnie - przekonywał prezydent.
Prezes PFR podkreślał natomiast, że inwestycje, które zapowiedziały Google i Microsoft mają istotne znacznie dla polskiej gospodarki, ponieważ powstaną wysokopłatne miejsca pracy, a poza tym w Polsce pojawią się najnowocześniejsze technologie, do których nasze firmy współpracujące z technologicznymi gigantami będą miały dostęp.
Przypomniał, że partnerstwo strategiczne z Google o współpracy nad tzw. Polską Chmurą zostało zawarte kilka miesięcy temu, natomiast Microsoft ogłosił swoje plany inwestycyjne w ostatnią środę.
REKLAMA
- Centra obliczeniowe, które powstaną w Polsce, będą jedynymi tego typu przedsięwzięciami w tej części Europy - powiedział. Dodał, że dzięki temu Polska ma szanse stać się centrum cyfrowym Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
Zaznaczył też, że do danych, które będą przechowywane i przetwarzane w centrach obliczeniowych, "Polska będzie miała dostęp i będą one bezpieczne”.
Polskim rynkiem zainteresowane są nie tylko giganty
Zainteresowanie Polską – jej potencjałem gospodarczym, pracowniczym i rynkowym zainteresowane są nie tylko największe amerykańskie koncerny inwestujące na całym globie. Jak informuje prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, jesteśmy atrakcyjnym miejscem m.in. dla firm z branży IT, farmaceutycznej czy motoryzacyjnej.
REKLAMA
Zaznaczył, że Polska, wykorzystując swoje mocne strony, takie jak np. wykwalifikowani pracownicy, korzystne położenie, coraz lepsza infrastruktura, jest atrakcyjnym miejscem inwestowania dla sektora nowoczesnych technologii, koncernów produkujących komponenty do przemysłu motoryzacyjnego, czy dla branży farmaceutycznej.
Powiązany Artykuł
"Bardzo dobry sygnał dla Polski". Artur Wróblewski o spotkaniu Duda-Trump
Powiedział, że PFR wspólnie z Polską Agencją Inwestycji i Handlu pracuje nad programem pozyskiwania inwestycji zagranicznych w związku z oczekiwanymi zmianami w globalnych łańcuchach dostaw.
Zaznaczył, że obecnie ok. 1,5 tysiąca firm z kapitałem ze Stanów Zjednoczonych rozwija się w Polsce. Są to - jak wskazał - m.in. przedstawiciele branży finansowej, IT, chemicznej, kosmetycznej, motoryzacyjnej.
W ostatnich latach duże inwestycje w Polsce zrobiły takie firmy jak np. IBM, JP Morgan, Goldman Sachs i Amazon. Stwierdził, że istotnym czynnikiem zwiększającym atrakcyjność inwestycyjną Polski byłaby budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego.
REKLAMA
Amerykańskie firmy przenoszą się z Chin do Polski
Polska staje się coraz większą konkurencją dla Chin. Poza Microsoftem i Google, które zapowiedziały, że zainwestują w Polsce ok. 12 mld zł, wiele amerykańskich firm może być zainteresowanych przeniesieniem swoich fabryk i centrów usług z Chin do naszego kraju.
Jest to spowodowane wojną handlową oraz skutkami pandemii koronawirusa, która dowiodła, że koncerny powinny dywersyfikować i skracać łańcuchy dostaw, zwłaszcza w sektorach gospodarki amerykańskiej, które okazały się silnie uzależnione od dostaw z Chin.
- Pozyskanie w najbliższych latach jak największej liczby amerykańskich jest dla nas strategicznie istotne – wskazał prezes PFR.
Zaznaczył, że Polska, wykorzystując swoje mocne strony, takie jak np. wiedzę i doświadczenie, byłaby atrakcyjnym miejscem inwestowania dla sektora nowoczesnych technologii, koncernów produkujących komponenty do przemysłu.
REKLAMA
Rośnie bezpieczeństwo energetyczne Polski - dzięki USA następuje dywersyfikacja dostaw gazu
Współpraca na polu energetyki była jednym z tematów wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA. Od kilku lat Polska kontraktuje tam skroplony gaz, amerykańskie firmy zaś dostarczają elementy elektrowni, przede wszystkim gazowych.
Pierwszy ładunek z amerykańskim gazem skroplonym przypłynął do Świnoujścia w czerwcu 2017 roku.
Prezydent wskazywał, że realizowane w Polsce inwestycje - rozbudowa gazoportu w Świnoujściu oraz planowana budowa gazoportu w Gdańsku - służą temu, aby odbierać gaz skroplony i zapewniać jego dostawy nie tylko dla Polski, ale także dla krajów Europy Środkowej, które "w znakomitej większości są uzależnione od Rosji".
- Stworzenie rzeczywistej alternatywy, a więc dywersyfikacji dostaw ma dla ich bezpieczeństwa znaczenie kluczowe - podkreślił.
REKLAMA
W ciągu ostatnich lat koncern PGNiG podpisał z amerykańskimi firmami szereg kontraktów na dostawy LNG z terminali w Zatoce Meksykańskiej.
Najdłuższy z tych kontraktów - z firmą Cheniere - opiewa na 24 lata. Do gazoportu w Świnoujściu dotarły już pierwsze transporty LNG w ramach tej umowy. Od 2023 r. PGNiG ma kupować na mocy tego kontraktu po prawie 2 mld m sześc. gazu rocznie.
Na mocy innych dużych kontraktów - z Venture Global LNG - PGNiG od 2022 r. będzie odbierać dodatkowe ilości surowca, sięgające nawet - w przeliczeniu - 5 mld m sześc. rocznie. Nie cały ten gaz musi trafić do Świnoujścia, część wolumenu zakontraktowano w formule FOB co oznacza, że nabywca, czyli PGNIG może go sprzedać tam, gdzie jest mu wygodnie.
Aktywny w Polsce od wielu lat amerykański koncern GE zwycięsko wyszedł z przetargów na największe inwestycje energetyczne, także w energetyce gazowej.
REKLAMA
Konsorcjum spółek GE wygrało w 2018 r. przetarg na budowę elektrowni węglowej Ostrołęka C. Blok zasilany węglem ostatecznie nie powstanie, po zmianach właścicielskich planowana jest budowa bloku gazowego, szczegóły jednak na razie nie są znane. Amerykanie mają jednak w takiej sytuacji szansę na to, że zostaną w inwestycji, ponieważ w ofercie mają również bloki gazowe.
Właśnie dwie turbiny o mocy po 700 MW znajdą się w drugiej z największych inwestycji ostatnich lat, czyli w należącym do PGE Zespole Elektrowni Dolna Odra (ZEDO). PGE, która początkowo planowała tam budowę źródła węglowego, ostatecznie postawiła na mniej emisyjny gaz.
Przetarg na budowę wygrało konsorcjum z GE jako liderem, a amerykańska firma wykorzysta przy realizacji tej inwestycji swoje fabryki w Elblągu i Wrocławiu.
Szef PGNiG określił współpracę tej spółki z parterami amerykańskimi jako bardzo dobrą. "Możemy powiedzieć, że w przyszłości najwięcej gazu do Polski będziemy sprowadzać z kontynentu amerykańskiego" - dodał. Przypomniał, że Polska ma podpisane cztery długoterminowe dostawy LNG z amerykańskimi firmami.
REKLAMA
Wspólna deklaracja dotycząca budowy sieci 5G
Polska i Stany Zjednoczone podpisały wspólną deklarację dotyczącą 5G. - Podpisaliśmy wspólną deklarację odnośnie 5G. Polska jest liderem, jeżeli chodzi o korzystanie z zaufanych dostawców i zaufanego sprzętu i właściwych łańcuchów dostaw, dlatego współpracujemy z Polską. Polska też korzysta z usług amerykańskich firm” - powiedział Donald Trump.
5G to najnowsza technologia łączności, która jest na etapie tzw. walidacji, czyli dokładnego sprawdzania parametrów technicznych sieci.
Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to nowy standard telekomunikacyjny, który ma umożliwić pięćdziesięcio-, a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnie wykorzystywanej sieci 4G. Technologia ta ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy, usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.
Komisja Europejska chce, by do końca 2020 r. sieć 5G działała przynajmniej w jednym mieście każdego kraju członkowskiego, a do 2025 r. powinny mieć ją wszystkie duże miasta w UE oraz główne szlaki transportowe. Główne parametry sieci 5G to 1 Gb/s transferu, a także opóźnienie mniejsze niż 5 milisekund oraz obsługa ponad 100 urządzeń na metr kwadratowy powierzchni.
REKLAMA
W maju tego roku minister cyfryzacji Marek Zagórski mówił, że sieć 5G powinna ruszyć w Polsce zgodnie z wcześniejszymi planami, czyli do końca tego roku.
Trump i Duda zapowiadają umowę dotyczącą energii jądrowej
Donald Trump i Andrzej Duda, zapowiedzieli podpisanie umowy w zakresie energii jądrowej. Trump zapewnił, że Polska uzyska szybki dostęp do szczepionki na koronawirusa.
- W najbliższym czasie podpisana zostanie umowa między rządami Polski i USA, która umożliwi prace projektowe nad wprowadzeniem konwencjonalnej energii nuklearnej dla produkcji energii w Polsce - powiedział Duda na wspólnej konferencji prasowej z Trumpem w Białym Domu.
Premier o elektrowni atomowej - analizujemy technologie i szukamy partnerów
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska analizuje, czy postawić na mniejsze czy większe reaktory.
REKLAMA
Posłuchaj
- Tworzone są bardzo ciekawe projekty - SMR-y, HTR-y, wysokotemperaturowe, małe, modularne reaktory jądrowe, które bardzo by się nam przydały. Kłopot polega tylko na tym, że cały czas te technologie nie są scertyfikowane, przyjęte do użytku komercyjnego w taki sposób jak tradycyjne technologie. Dlatego musimy bardzo dokładnie przeanalizować zarówno te dotychczasowe technologie stosowane przez ostatnich kilkadziesiąt lat, tak zwane większe reaktory, jak i te najnowsze zdobycze technologiczne - mówił szef rządu.
Posłuchaj
Premier tłumaczył, że chodzi o rozwiązania, które pozwalają lepiej zarządzać systemem elektroenergetycznym w celu kompensowania braku zasilania z odnawialnych źródeł energii.
REKLAMA
Mateusz Morawiecki mówił również o znaczeniu wyboru partnera inwestycji.
- Najlepszymi partnerami są sprawdzeni partnerzy z NATO, ze świata demokratycznego, z którymi można pracować w oparciu o długoterminowe umowy, założenia, bezpieczeństwo dostaw - stwierdził.
Szef rządu podkreślił również, że w związku z budową elektrowni atomowej polskim władzom zależy na transferze technologii.
Posłuchaj
- Żeby tutaj kształcić polskich specjalistów, żebyśmy mieli specjalistów od energetyki jądrowej, którzy bardzo mogą nam przydać się dla postępu technologicznego w kraju, dla całej gospodarki - mówił Mateusz Morawiecki.
REKLAMA
Według pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego, pierwszy polski reaktor miałby zostać uruchomiony do 2033 roku.
IAR, PAP, jk
REKLAMA