Instytut Pamięci Narodowej wskazuje kolejne miejsca poszukiwań

Dawny Urząd Bezpieczeństwa w Pułtusku oraz ulice Rakowiecka i Namysłowska w Warszawie - to miejsca prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej w najbliższych tygodniach.

2020-06-27, 05:22

Instytut Pamięci Narodowej wskazuje kolejne miejsca poszukiwań
Prace IPN w byłym niemieckim, a potem stalinowskim więzieniu na Mokotowskiej w Warszawie (Marta Smolańska/IPN). Foto: Twitter/@ipngov.pl

Jak powiedział Polskiemu Radiu szef Biura, profesor Krzysztof Szwagrzyk, w nadchodzącym tygodniu rozpoczną się badania na dziedzińcu dawnej siedziby Urzędu Bezpieczeństwa w Pułtusku.

Powiązany Artykuł

1200_Szwagrzyk_PAP.jpg
"Zostaną przebadane". Wiceszef IPN o szczątkach ofiar komunizmu na Powązkach

W tym miejscu wykonano fotografie żołnierzy wyklętych po ich śmierci. Profesor Szwagrzyk podkreśla, że na jednej z fotografii znajduje się legendarny przywódca Mieczysław Dziemieszkiewicz "Roj", dlatego są przypuszczenia, że wraz ze swymi żołnierzami mógł zostać pochowany na terenie UB.

Posłuchaj

Krzysztof Szwagrzyk o badaniach na dziedzińcu dawnej siedziby Urzędu Bezpieczeństwa w Pułtusku (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Powrót na Namysłowską

Natomiast na przełomie lipca i sierpnia zespół IPN powraca na teren więzienia Toledo, znajdującego przy ulicy Namysłowskiej w Warszawie.

Posłuchaj

Krzysztof Szwagrzyk o wznowieniu badań na teren więzienia Toledo (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

W tym miesiącu odnaleziono tam szczątki trzech osób, a także fragmenty mundurów i oprzyrządowania wojskowego oraz kilkadziesiąt fragmentów szczątków ludzkich. Jak mówił prof. Szwagrzyk, ofiary grzebano na terenie więzienia, w pobliżu szubienicy, na której wykonywano egzekucje.

Kolejne odkrycia

Powiązany Artykuł

shutterstock_SKOT stan wojenny 1200.jpg
Andrzej Kołodziej: zbrodnie komunistyczne nie powinny się przedawniać

W mijającym tygodniu na cmentarzu w Lubotyniu Starym w okolicach Ostrowi Mazowieckiej odnaleziono szczątki 30-letniego mężczyzny. Wstępna ocena antropologiczna pozwala przypuszczać, że są to szczątki żołnierza podziemia niepodległościowego zabitego w 1948 roku - dowódcy drużyny I Podlaskiej Brygady Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Stanisława Gutowskiego ps. Sokół.

Czytaj także:

Jak powiedział prof. Szwagrzyk, nie ma wątpliwości, że w ubiegłym tygodniu na cmentarzu w Odolanowie na terenie Wielkopolski znaleziono ciała ośmiu żołnierzy oddziału Jana Kępińskiego "Błyska" z Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Operacyjnej.

REKLAMA

W miniony czwartek podczas prac biura poszukiwań na cmentarzu w Szczecinie odnaleziono szczątki mężczyzny. Jak czytamy na stronie Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, cechy antropologiczne i miejsce ich odnalezienia pozwalają przypuszczać, że są to doczesne szczątki Jana Szewczuka, ps. "Nowy", żołnierza Armii Krajowej, Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej