more_horiz

Andrzej Kołodziej: zbrodnie komunistyczne nie powinny się przedawniać

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 16:24
- Zbrodnie komunistyczne, tak jak zbrodnie nazistowskie, powinny tak samo bezterminowo nie ulegać przedawnieniu. Powinny być ścigane do końca, dopóki jest możliwość i pojawiają się jakieś nowe fakty i dowody w sprawie - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Kołodziej, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL. Gościem PR24 był także Andrzej Gwiazda, również legenda Solidarności.
Audio
  • Andrzej Gwiazda i Andrzej Kołodziej o przedawnianiu się zbrodni komunistycznych ("Temat dnia / Gość PR24")
Stan wojenny. Zdjęcie ilustracyjne
Stan wojenny. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Marcin Michalczyk
Płużański 663.jpg
Tadeusz Płużański: założenie, żeby przedawniać zbrodnie komunistyczne, jest szatańskie

Zgodnie z obowiązującym prawem od 1 sierpnia bieżącego roku wszystkie zbrodnie komunistyczne - za wyjątkiem zabójstw - ulegną przedawnieniu. Przedstawiciele środowisk związanych z opozycją antykomunistyczną gwałtownie protestują przeciwko temu. Rozpoczęły się prace nad nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, aby owe zbrodnie nie ulegały przedawnieniu. W Polskim Radiu 24 komentowali to Andrzej Gwiazda i Andrzej Kołodziej - legendarni działacze Solidarności.

Andrzej Gwiazda: prawo służy idei sprawiedliwości

Andrzej Gwiazda podkreślił, że zbrodnie komunistyczne były popełniane w czasach, w których nie było możliwości w żaden sposób z nimi walczyć, bo zbrodniarze mieli polityczną ochronę. Wówczas nie było możliwości nawet zgłoszenia sprawy, nie wspominając nawet o wszczęciu śledztwa czy procesie sądowym.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Jestem wstrząśnięty tą informacją". Rozpłochowski o możliwym przedawnieniu zbrodni komunistycznych

Stąd, jak podkreślił, skandaliczny jest fakt istnienia cezury czasowej, po której następuje przedawnienie zbrodni komunistycznych. Dlatego wyraził poparcie dla nowelizacji ustawy o IPN, która zlikwiduje przedawnianie się tych zbrodni.

- Taka nowelizacja jest konieczna, bo jeżeli jej nie będzie, to będzie stan naigrywania się ze sprawiedliwości. Prawo służy realizacji idei sprawiedliwości. Jeśli dopuszczamy do powstania sytuacji, kiedy prawo staje w obronie niesprawiedliwości, czyli w obronie przestępców, to w zasadzie zaprzeczamy całej naszej - i nie tylko naszej - cywilizacji - podkreślał Andrzej Gwiazda.

Andrzej Kołodziej: zbrodnie komunistyczne jak zbrodnie nazistowskie

1200_strajk_Piast_IPN.jpg
"Sprężyć się i zacząć działać". Andrzej Rozpłochowski o pracy nad nowelą ustawy o IPN

Andrzej Kołodziej zgodził się z Andrzejem Gwiazdą. Przypomniał także słowa Kornela Morawieckiego, który mówił, że "prawo powinno służyć narodowi, a prawo, które nie służy narodowi, jest bezprawiem". Podkreślił także, że konieczne jest zlikwidowanie przedawnienia zbrodni komunistycznych, bo przez ostatnie 30 lat wielu z nich także nie udało się osądzić.

- Przez ten okres ostatnich 30 lat znam takie przypadki, gdy często nawet prokuratorzy z IPN-u [...] uzasadniali postępowanie, niesłuszne wyroki albo niektóre zbrodnie z tamtego okresu jako działania zgodne z ówczesnym prawem. To są rzeczy niedopuszczalne - zaznaczył.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Jan Józef Kasprzyk: zbrodnie komunistów nie powinny nigdy ulec przedawnieniu

- Zbrodnie komunistyczne, tak jak zbrodnie nazistowskie, powinny tak samo bezterminowo nie ulegać przedawnieniu. Powinny być ścigane do końca, dopóki jest możliwość i pojawiają się jakieś nowe fakty i dowody w sprawie - podkreślił Andrzej Kołodziej.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Goście: Andrzej GwiazdaAndrzej Kołodziej (działacze opozycji antykomunistycznej)
Data emisji: 31.05.2020
Godzina emisji: 14.34

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także