"Zapewni bezpieczeństwo przeciwpowodziowe mieszkańcom 3 województw". Kluczowa inwestycja zakończona
Przy wsparciu unijnych funduszy z Programu Infrastruktura i Środowisko ukończono budowę suchego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny na Odrze.
2020-06-30, 16:44
Wkład UE w realizację tej inwestycji o wartości całkowitej przekraczającej 2 mld zł to ponad 667 mln zł. W uroczystości otwarcia udział wziął wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
Powiązany Artykuł
Ważne wsparcie w trudnym czasie. Fundusze z UE i pomoc państwowa pomagają przetrwać firmom
- Fundusze unijne wspierają inwestycje, które przyczyniają się do adaptacji do zmian klimatu. Przykładem takiego działania jest wsparcie dla projektów, które pozwalają na zrównoważone gospodarowanie wodami. Powódź, podobnie jak susza, to ekstremalne zjawiska, które niosą niekorzystne konsekwencje dla środowiska i wpływają negatywnie na społeczeństwo i gospodarkę. Jedną z kluczowych inwestycji z zakresu ochrony przeciwpowodziowej, a zarazem największą tego typu w skali kraju, jest budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny na Odrze. Środki unijne z Programu Infrastruktura i Środowisko w około jednej trzeciej pokryły koszty realizacji tej inwestycji - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.
Zbiornik Racibórz wraz z zakończoną modernizacją Wrocławskiego Węzła Wodnego zrealizowaną w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, stanowi kompleksowe zabezpieczenie Wrocławia i terenów przyległych.
- Suchy zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz poprawi bezpieczeństwo ponad miliona ludzi żyjących nad Odrą - aż po Wrocław. Fundusze europejskie są i będą dostępne dla tego typu przedsięwzięć wpisujących się w potrzeby adaptacji do zmian klimatu, które już obserwujemy. Mamy coraz częściej do czynienia z okresami suszy, a z drugiej strony z gwałtownymi opadami, po których w rzekach pojawia się nagle znacznie więcej wody. Cała pojemność suchego zbiornika w Raciborzu może wtedy służyć przejęciu fali powodziowej. Zachęcamy, aby polskie władze już teraz przygotowywały projekty do realizacji w ramach funduszy polityki spójności na lata 2021-2027, których to Polska pozostanie największym beneficjentem - podsumował Marek Prawda, dyrektor przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
REKLAMA
Obiekt zajmuje powierzchnię ponad 26 km kw., na której znajduje się czasza zbiornika, obwałowania, kanał zrzutowy oraz obiekty melioracyjne regulujące stosunki wodne na przyległym terenie. Całkowita długość obwałowań wynosi ok. 22 km, a ich wysokość mieści się w przedziale od 7 do 11,1 m.
Zbiornik umożliwi obniżenie poziomu wód podczas katastrofalnego wezbrania, zapobiegając w ten sposób możliwości wystąpienia powodzi podobnej do powodzi stulecia z 1997 roku.
MFiPR, PR24, EU Regio Poland, akg
REKLAMA