Pięć polskich miast w europejskim programie Intelligent Cities Challenge

Bytom i Gliwice znalazły się wśród miast, uczestników europejskiej inicjatywy Intelligent Cities Challenge, mającej pomagać im w osiągnięciu założeń zrównoważonej transformacji. W programie będzie uczestniczyło pięć miast z Polski.

2020-07-21, 12:12

Pięć polskich miast w europejskim programie Intelligent Cities Challenge
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Twitter

Jak wynika z informacji na stronie intelligentcitieschallenge.eu, do programu z Polski zakwalifikowano – obok Bytomia i Gliwic – także Białystok, Gdańsk oraz Poznań.

O naborze wniosków do programu Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej informowało w połowie kwietnia tego roku.


Powiązany Artykuł

miasto Warszawa centrum billboardy reklamy przestrzen publiczna 1200.jpg
Przestrzeń miejska bez szpecących reklam? Da się!

Resort wyjaśnia, że to inicjatywa Komisji Europejskiej mająca na celu osiągnięcie zrównoważonej transformacji 100 europejskich miast przy uczynieniu ich bardziej ekologicznymi, społecznie dostępnymi i zaawansowanymi technologicznie.

Bytom stawia na czystą i ekologiczną produkcję

Program wesprze uczestniczące w nim miasta w osiągnięciu zielonego, zrównoważonego i trwałego wzrostu, odpowiadając na największe wyzwania miejskie oraz zapewniając poprawę jakości życia ich mieszkańców.

REKLAMA

Wiceprezydent Bytomia Michał Bieda wskazał cele, jakie to miasto chce realizować przy wsparciu programu: przekształcenie przemysłu na czystą i ekologiczną produkcję, "zielone" budownictwo i zarządzanie miastem, zwiększenie skali rozwiązań w zakresie energii odnawialnej i efektywności energetycznej oraz innowacyjną edukację i szkolenie w celu podnoszenia kwalifikacji i przekwalifikowania.

– Ma to szczególne znaczenie dla przygotowań do Sprawiedliwej Transformacji w kolejnej perspektywie Unii Europejskiej – ocenia Michał Bieda.

Gliwice koncentrują się na gospodarce odpadami

Wiceprezydent Gliwic Mariusz Śpiewok wskazał, że miasto chce w programie skoncentrować się na kwestiach: gospodarki odpadami i gospodarki o obiegu zamkniętym, odporności na zmiany klimatu, zarządzania kryzysowego, rozwijania i wspierania start-upów, małych i średnich przedsiębiorstw i ekonomii społecznej, a także wzmacnianiu partycypacji społecznej i komunikacji z mieszkańcami.

Intelligent Cities Challenge to wymiana wiedzy i najlepszych praktyk

Intelligent Cities Challenge ma oferować doradztwo i wskazówki światowej klasy ekspertów w celu poprawy jakości życia w obszarach miejskich, pomoc i wsparcie we wdrażaniu zaawansowanych technologii oraz możliwość wymiany doświadczeń miast biorących udział w inicjatywie. ICC jest przy tym kontynuacją inicjatywy Digital Cities Challenge, w której 41 miast Unii Europejskiej tworzyło strategie transformacji cyfrowej.

REKLAMA

Miasta wyłonione w konkursie ICC w trakcie inicjatywy mają skorzystać z mechanizmów wsparcia oraz porad dotyczących konkretnych zagadnień związanych z inteligentnym i zrównoważonym rozwojem obszarów miejskich m.in. w obszarze energii, mobilności, zrównoważonej zielonej transformacji i bezpieczeństwa.

Zgłoszenia do inicjatywy mogły składać miasta powyżej 50 tys. mieszkańców z państw członkowskich UE, a także grupy miast – konsorcja miejskie.

Co więcej, w odpowiedzi na kryzys wywołany pandemią COVID-19, Komisja Europejska w ramach ICC zaproponowała wymianę wiedzy i najlepszych praktyk, oferując cykl webinarów pomagających miastom sprostać nowym wyzwaniom.

Wsparcie miast mentorów

Udział w inicjatywie potrwa około dwóch lat i przez ten czas samorządy będą mogły m.in. czerpać z wiedzy tzw. miast mentorów. Tymi miastami są: Aarhus (Dania), Amsterdam (Holandia), Antwerpia (Belgia), Barcelona (Hiszpania), Espoo (Finlandia), Hamburg (Niemcy), Nicea (Francja) oraz Rijeka (Chorwacja).

REKLAMA

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej