Wiceszef MSZ: bez zgody Polski nie będzie łączenia wypłacania funduszy UE z praworządnością
- Na koniec negocjacji do zawartego porozumienia zostało dodane kluczowe zdanie, a mianowicie, że w sprawie łączenia wypłacania funduszy UE z praworządnością musi zabrać głos Rada Europejska, jednomyślnie. Co oznacza, że bez zgody Polski nie ma przyzwolenia na takie rozwiązanie. To najmocniejsze zabezpieczenie, jakie mogliśmy wywalczyć - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Jabłoński, wiceszef MSZ.
2020-07-21, 17:25
Zgodnie z porozumieniem zawartym we wtorek nad ranem w Brukseli, Polska ma pozyskać w ramach funduszu odbudowy ponad 124 mld euro w grantach, a łącznie z uprzywilejowanymi pożyczkami - 160 mld euro.
Porozumienie zakłada powołanie funduszu odbudowy o wartości 750 mld euro. Z tej sumy 390 mld euro będą stanowiły granty, a 360 mld euro - pożyczki.
Powiązany Artykuł
Prezes PiS: nasza izolacja w UE jest bajką. Szczyt w Brukseli to ogromny sukces Polski
- Wywalczyliśmy największe w historii środki z perspektywy 7-letniej. Polska nigdy z Unii Europejskiej jeszcze takich środków nie otrzymała. Ten sukces nie byłby pełny, gdyby do tego dołączono takie obwarowania, które pozwalałby z powodów politycznych odebrać nam te pieniądze - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Jabłoński.
- "Jesteśmy zabezpieczeni z każdej strony". Premier o środkach UE w kontekście samorządności
- "Bezprecedensowy sukces Polski". Szymański o negocjacjach w Brukseli
- "Zwycięstwo Polski i Węgier". Dziennik "Washington Post" o szczycie w Brukseli
Jak zaznaczył, taką przyczyną mogłaby być "praworządność lub inne podobnie brzmiące, piękne słowo, a w praktyce - narzędzia stricte polityczne".
- My nie zgodziliśmy się na to. W pierwotnych propozycjach był pomysł, żeby to Komisja Europejska arbitralnie decydowała, a potem Polska musiałaby zebrać 22 państwa, żeby taki pomysł odrzucić. To byłoby duże ryzyko stosowania szantażu politycznego - podkreślił wiceminister.
- Na sam koniec negocjacji - od wczorajszego wieczora do dzisiejszego poranka - zostało dodane kluczowe zdanie do tych konkluzji, a mianowicie, że w tej sprawie musi jeszcze zabrać głos Rada Europejska, jednomyślnie. Co oznacza, że bez zgody Polski nie ma przyzwolenia na takie rozwiązanie. To najmocniejsze zabezpieczenie, jakie mogliśmy wywalczyć - dodał Paweł Jabłoński.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: Rozmowa PR24
Prowadząca: Adrian Klarenbach
Gość: Paweł Jabłoński (wiceszef MSZ)
REKLAMA
Data emisji: 21.07.2020
Godzina emisji: 16.35
PR24/bartos
REKLAMA