Ekspert: konwencja stambulska nakłada na Polskę wątpliwe konstytucyjnie obowiązki

 - Konwencja stambulska jest skonstruowana inaczej niż podobne zapisy przyjęte w Ameryce czy Afryce w ostatnich dekadach - ocenił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Mostowik. - Do tego dochodzi błędne tłumaczenie części definicji - podkreślił. 

2020-07-28, 16:39

Ekspert: konwencja stambulska nakłada na Polskę wątpliwe konstytucyjnie obowiązki
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wskazał, że konsument korzysta z ochrony prawnej od razu i nie jest to uzależnione od złożenia jakiegokolwiek oświadczenia przed sądem krajowym. Foto: SOMKID THONGDEE/ Shutterstock

Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało w poniedziałek do resortu rodziny wniosek o podjęcie prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej. Szef MS, Zbigniew Ziobro, argumentował, że w konwencji znajdują się zapisy "o charakterze ideologicznym", z którymi jego resort się nie zgadza. Zdaniem ministra, w dokumencie nie ma żadnych rozwiązań w zakresie ochrony kobiet przed przemocą, których Polska by nie spełniała, a w niektórych obszarach polskie standardy są wyższe niż te przewidziane przez konwencję.

Powiązany Artykuł

konwencja_1200.jpg
"Ideologiczna próba definicji płci". Wiceminister cyfryzacji o konwencji stambulskiej

W ocenie gościa Polskiego Radia 24, konwencja stambulska zawiera szereg wad prawnych, które ją dyskwalifikują. Wśród takich wskazuje na "grzechy przemilczenia". - Nie ma mowy o narkomanii, alkoholizmie, czy uprzedmiotowieniu kobiet w pornografii - wskazuje gość "Tematu dnia". 

"Wątpliwe" konstytucyjnie obowiązki Polski

Jak zaznacza prof. Mostowik, konwencja stambulska "jest wyrazem pewnej ideologii" i wskazał "rozumienie płci, rozumienie gender".  - Ta konwencja skonstruowana jest inaczej niż podobne zapisy przyjęte w Ameryce czy w Afryce w ostatnich dekadach - ocenił. Jak dodaje, "do tego dochodzi błędne tłumaczenie części definicji, rzutujących na całość tekstu normatywnego w języku polskim". - To oczywiście nie wyłącza stosowania tego w językach autentycznych, francuskim i angielskim - zaznacza gość Polskiego Radia.

Czytaj także: 

Piotr Mostowik dodał, że art. 3 lit. c konwencji stambulskiej "dyskwalifikuje ją". - To jest rozumienie płci, jako postrzegania społecznego, jako nie biologicznego, a społecznego atrybutu. Dodatkowo, w polskiej wersji to groźne rozumienie jest ukryte - człon definiowany nie jest przetłumaczony jako płeć, a tak powinien być przetłumaczony konsekwentnie, jeśli bralibyśmy pod uwagę teksty autentyczne, a został przetłumaczony w sposób zawężający - wskazał ekspert.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

pawel mucha PR1 1200.jpg
"Nieostre sformułowania i wątpliwości". Paweł Mucha o treści konwencji stambulskiej

- Dodatkowo: art. 12 konwencji stambulskiej nakłada na państwo obowiązki "wątpliwe z perspektywy konstytucyjnej". - Art. 12 mówi, że państwo ma podjąć działania niezbędne do promowania zmian wzorców społecznych i kulturowych, dotyczących zachowań kobiet i mężczyzn, m.in. w celu wykorzenienia uprzedzeń, zwyczajów, tradycji i praktyk opartych na stereotypowej roli kobiet i mężczyzn. To jest obowiązek, jak Polska na siebie przyjęła w tej konwencji - wymienił. 

"Niestereotypowe" role społeczne

Kolejny wątpliwy, zdaniem gościa "Tematu dnia" przepis, to  przepis, to art. 14, który "wyraźnie nakłada na Polskę pozytywny obowiązek edukowania w zakresie niestereotypowych ról społeczno-kulturowych, co w praktyce oznacza krzewienie treści,, których nie jesteśmy pewni w momencie przyjmowania tej konwencji w toku edukacji szkolnej, sportowej i kulturalnej - ocenił Piotr Mostowik. 

Czytaj także: 

Gość "Tematu dnia" ocenił, że "w momencie przyjmowania konwencji stambulskiej zakładaliśmy w Polsce, że jej nieprzyjęcie będzie swego rodzaju hańbą na arenie międzynarodowej". - To wydaje się zbyt daleko idącym założeniem. Mamy szereg państw, które nie uczestniczą w tej konwencji - zaznaczył i wskazał: m.in. Bułgarię, Czechy, Węgry, Łotwę, Liechtenstein, Rosję, Ukrainę, Wielką Brytanię. Dodał, że trybunał konstytucyjny Bułgarii zdyskwalifikował konwencję stambulską właśnie z uwagi na wątpliwości co do art. 3. 

W rozmowie więcej komentarza eksperta do konwencji stambulskiej. Zachęcamy do jej wysłuchania. 

REKLAMA


Posłuchaj

Prof. Piotr Mostowik: konwencja stambulska zawiera przepisy, które ją dyskwalifikują ("Temat dnia"/ PR24) 14:52
+
Dodaj do playlisty

 

***

Audycja: "Temat dnia"

ProwadzącyAntoni Trzmiel

Gość: prof. Piotr Mostowik, UJ

REKLAMA

Data emisji: 28.07.2020

Godzina emisji: 15.33

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej