Prezes UOKiK o karze dla Gazpromu: posiadamy mechanizmy pozwalające na jej wyegzekwowanie

- Decyzja nie jest prawomocna i przedsiębiorca ma możliwość odwołania się. Jesteśmy na to gotowi. Zebrany materiał zawsze jest tak przygotowany, by mógł obronić się przed właściwym sądem - powiedział Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

2020-08-03, 14:09

Prezes UOKiK o karze dla Gazpromu: posiadamy mechanizmy pozwalające na jej wyegzekwowanie
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na rosyjski Gazprom prawie 213 milionów złotych kary za brak współpracy w dochodzeniu w sprawie budowy gazociągu Nord Stream 2. Taki obowiązek wynika z przepisów europejskich, na których opiera się polska ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów.

Powiązany Artykuł

gazociąg free shutter 1200.jpg
Wygrana z Gazpromem to mniejsze koszty PGNiG. Spółka podała statystyki

POSŁUCHAJ

Posłuchaj

Tomasz Chróstny o karze nałożonej na Gazprom i postępowaniu prowadzonym w związku z budową gazociągu Nord Stream 2 ("Temat dnia/Gość PR24") 8:40
+
Dodaj do playlisty

- Nałożona kara to równowartość 50 mln euro, tj. maksymalny pułap wynikający z art. 160 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów za brak współpracy, za nieudzielenie informacji przez przedsiębiorcę w toku prowadzonego postępowania. Ma to przestrzegać przed próbami jego torpedowania - podkreślił Tomasz Chróstny.

Powiązany Artykuł

Sekretarz_Stanu_Jerzy_Kwiecinski1200.jpg
Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński nie wyklucza następnego arbitrażu z Gazpromem

Powiązany Artykuł

nord stream 2 budowa 1200.jpg
Media: statek, który ma ukończyć Nord Stream 2, znów zmienił właściciela

Nie wszyscy chcieli współpracować z UOKiK

UOKiK prowadzi postępowanie ws. stworzenia konsorcjum budującego gazociąg bez wymaganej zgody Urzędu. Prezes UOKiK postawił zarzuty w tej sprawie w sumie sześciu spółkom, oprócz Gazpromu m.in. szwajcarskiej firmie Engie i holenderskiemu Shellowi.

REKLAMA

- Cztery z nich współpracowały, dwie zaś nie przekazały nam żądanych umów oraz informacji istotnych dla prowadzonego postępowania. Z tego względu maksymalna możliwa do zastosowania sankcja za brak współpracy. Kilkukrotnie o to prosiliśmy. Gazprom nie skorzystał jednak z wyciągniętej przez nas ręki. Engie został ukarany w zeszłym roku - wskazał rozmówca Antoniego Trzmiela.  

Gazprom odwoła się od decyzji?

Wydana decyzja nie jest prawomocna i Gazprom ma możliwość odwołania się. Gość Polskiego Radia 24 zapewnił, że UOKiK jest na to gotowy.

- Zebrany materiał zawsze jest tak przygotowany, by mógł obronić się przed właściwym sądem. Również w ramach przepisów europejskich posiadamy mechanizmy, które pozwalają na wyegzekwowanie tego typu kar finansowych - wskazał.

Powiązany Artykuł

nord stream 2 budowa 1200.jpg
Ekspert: postępowanie prowadzone przez UOKiK będzie wpływało na możliwość ukończenia Nord Stream 2

Kolejne postępowanie w toku

Tomasz Chróstny dodał, że równolegle wobec spółek prowadzone jest także postępowanie w oparciu o prawo antymonopolowe.- Chodzi o brak zgłoszenia i uzyskania zgody przy budowie i finansowaniu gazociągu Nord Stream 2. Mówimy o koncentracji, która w ten sposób jest realizowana. To postępowanie jest już na końcowym etapie. Do przedsiębiorców dotarło szczegółowe uzasadnienie zarzutów. Czekamy na wyjaśnienia z ich strony - zaznaczył prezes UOKiK.

REKLAMA

Jak wyjaśnił, dokonanie koncentracji bez zgody jest zagrożone sankcjami finansowymi do wysokości 10 proc. rocznego obrotu. Co więcej, w przypadku gdy nie ma możliwości w inny sposób doprowadzenia do stanu rynkowego zgodnego z konkurencyjnością, ustawa przewiduje dodatkowe sankcje.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Data emisji: 03.08.2020
Godzina emisji: 13.35

Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej