Banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów. Zobacz, kiedy mogą złagodzić wymagania
Banki przewidują nieznaczne łagodzenie polityki kredytowej i niewielki wzrost popytu we wszystkich kategoriach kredytów dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych - informuje Narodowy Bank Polski w raporcie na temat sytuacji na rynku kredytowym w III kw. br.
2020-08-03, 15:03
Publikacja odzwierciedla wyniki ankiety skierowanej do przewodniczących komitetów kredytowych. Jak napisano, obecna edycja raportu obejmuje wyniki pełnego kwartału negatywnego oddziaływania pandemii COVID-19 na gospodarkę.
Powiązany Artykuł
Stopy poszły w dół, a raty - niekoniecznie. Kiedy kredytobiorcy odczują te zmiany?
Ostrzejsze kryteria kredytowe
- W polityce kredytowej banków i popycie na kredyty pogłębiły się tendencje z I kwartału br. Zdecydowana większość banków zaostrzyła - często w znacznej skali - kryteria polityki kredytowej oraz gros warunków udzielania kredytów" - informuje NBP.
W opinii respondentów niepewność co do dalszych gospodarczych i społecznych skutków rozprzestrzeniania się pandemii silnie obniżyła popyt na kredyt ze strony sektora niefinansowego, w tym szczególnie na kredyty dla małych i średnich przedsiębiorstw i kredyty konsumpcyjne.
- Na III kwartał banki przewidują odwrócenie tendencji i nieznaczne łagodzenie polityki kredytowej oraz niewielki wzrost popytu we wszystkich kategoriach kredytów dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych - napisano w raporcie.
W odniesieniu do kredytów dla przedsiębiorstw zauważono, że większość banków zaostrzyła kryteria polityki kredytowej, silniej w przypadku sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP), co motywowano głównie pogorszeniem się sytuacji gospodarczej, w tym branż wrażliwych na oddziaływanie pandemii. Zaostrzono też większość warunków udzielania kredytów. Ponadto, zaobserwowano spadek popytu, spowodowany głównie niższym zapotrzebowaniem na finansowanie środków trwałych.
Będzie łagodniej?
W III kwartale br. banki oczekują zakończenia zwiększania restrykcyjności i nieznaczne łagodzenie polityki kredytowej w niektórych segmentach kredytów dla przedsiębiorstw. Spodziewany jest wzrost popytu, w tym szczególnie na kredyty krótkoterminowe dla obu grup przedsiębiorstw.
W kredytach mieszkaniowych większość banków wyraźnie zaostrzyła kryteria polityki kredytowej, głównie ze względu na niepewność co do przyszłej sytuacji gospodarczej; zaostrzenie większości warunków udzielania kredytów, w szczególności podwyższenie wymaganego wkładu własnego i marży kredytowej. Nastąpił istotny spadek popytu na ten rodzaj kredytów.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Wraca popyt na kredyty. Mniejsza niepewność i niskie stopy sprzyjają zaciąganiu zobowiązań
- Oczekiwania na III kwartał 2020 r.: odwrócenie dotychczasowych tendencji – złagodzenie kryteriów polityki kredytowej; nieznaczny wzrost popytu - czytamy w raporcie.
Spadek popytu
W kredytach konsumpcyjnych niemal wszystkie banki silnie zaostrzyły kryteria polityki kredytowej głównie z obaw co do niekorzystnego rozwoju sytuacji gospodarczej w kraju; zaostrzono wiele warunków udzielania kredytu. Nastąpiło silne pogłębienie spadku popytu.
- Oczekiwania na III kwartał 2020 r.: zmiana dotychczasowej polityki kredytowej i jej złagodzenie. Zróżnicowane oczekiwania banków co do zmian popytu - napisano.
PAP, PR24, akg
REKLAMA