Stopy poszły w dół, a raty - niekoniecznie. Kiedy kredytobiorcy odczują te zmiany?

We wtorek zbiera się Rada Polityki Pieniężnej, jednak - zdaniem analityków rynku - tym razem zmiany stóp procentowych nie będzie. Tylko w tym roku Rada zrobiła to już trzy razy, chcąc pobudzić gospodarkę, częściowo zamrożoną z powodu pandemii koronawirusa.

2020-07-14, 10:20

Stopy poszły w dół, a raty - niekoniecznie. Kiedy kredytobiorcy odczują te zmiany?
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock, Proxima Studio

Posłuchaj

undefined 2:30
+
Dodaj do playlisty

Ekonomista PKO BP Marcin Czaplicki nie spodziewa się kolejnej zmiany stóp. To dlatego, że - jak mówi - widać już pewne ożywienie w aktywności gospodarczej, a z kolei inflacja idzie lekko w górę.

- Wszystkie te czynniki sprawiają, że tym razem Rada raczej stóp nie zmieni - podkreśla.

Powiązany Artykuł

startup-593322_1280_1.jpg
Inwestycje podwyższonego ryzyka. Zobacz, co radzi ekspert, żeby nie dać się nabić w butelkę

Stopy a rata kredytu

Dotychczasowe cięcia, a zwłaszcza obniżka głównej stopy z 1,5 procent do 0,1 procent powoli zaczynają odczuwać też kredytobiorcy. W pierwszej kolejności dotyczy to jednak tych, którzy idą do banku, zaciągnąć nową pożyczkę.

- To nie jest tak, że jak stopa spadła z 1,5 do 0,1 procent, to stopa procentowa kredytu w banku też o tyle spadnie. Banki, uwzględniając ryzyko związane z pandemią, podnoszą marżę. Niewątpliwie jednak nowe kredyty wyraźnie "widzą" spadek stóp procentowych - wskazuje ekonomista.

REKLAMA

Jednak niektórzy kredytobiorcy są zaniepokojeni, że ich raty kredytów w ogóle jeszcze nie spadły. Ekspert portalu rynekpierwotny.pl Andrzej Prajsnar zwraca uwagę, że około 95% kredytów hipotecznych w Polsce to kredyty o zmiennym oprocentowaniu, która jest uzależniona od uśrednionego WIBOR-u z trzech lub sześciu miesięcy. To oznacza, że spadki mogą zacząć być odczuwalne w drugiej połowie roku.

Jeśli chodzi o kredyty waloryzowane we frankach lub euro, to kredytobiorcy muszą czekać na decyzję szwajcarskiego banku centralnego lub EBC. W tym wypadku jednak nie zanosi się na obniżki.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Aleksandra Tycner, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej