77. Tour de Pologne: start ze Stadionu Śląskiego w rocznicę śmierci Lambrechta. TdP jedzie w czasach pandemii
W cieniu pandemii rozpocznie się w środę w Chorzowie 77. Tour de Pologne. Będzie to pierwszy na świecie etapowy wyścig kolarski najwyższej kategorii World Tour po blisko pięciomiesięcznej przerwie.
2020-08-04, 10:00
- W 2019 triumfował Rosjanin Paweł Siwakow (Ineos)
- Wyścig rozpocznie się dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci Belga Bjorga Lambrechta
- Najwięcej zwycięstw etapowych (z prologami) ma na swoim koncie Ryszard Szurkowski - 15
TdP w reżimie sanitarnym
Na Stadionie Śląskim zameldują się 22 drużyny - wszystkie 19 z licencjami World Tour (wśród nich polska ekipa CCC) oraz trzy zaproszone: reprezentacja Polski, rosyjski Gazprom-Rusvelo i amerykański Team Novo Nordisk. Łącznie 154 kolarzy.
Wcześniej wszyscy przeszli testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, niektórzy – dwa, a nawet trzy razy. Badania będą wykonywane również w trakcie wyścigu, a ekipy będą przebywały możliwie jak najdłużej tylko we własnym gronie, izolując się od otoczenia.
Odrębne "bańki" utworzono dla sędziów, obsługi technicznej, sponsorów i dziennikarzy, których ograniczona liczba otrzymała akredytacje.
Powiązany Artykuł
Znamy skład reprezentacji Polski na Tour de Pologne
Do minimum będą skrócone ceremonie startu i dekoracji zwycięzców po etapach – bez prezentacji zawodników na scenie, bez podpisywania listy startowej (w imieniu drużyn będą to czynić dyrektorzy sportowi), bez hostess i bez wręczania nagród na podium.
Na metach etapów nie będzie znanych z poprzednich lat animacji publiczności, zabraknie telebimów, a zawodnicy będą odgrodzeni od widzów i dziennikarzy barierkami.
"Wszyscy chodzimy w maseczkach, albo w przyłbicach"
Środki bezpieczeństwa już są wdrożone. - Wszyscy chodzimy albo w maseczkach, albo w przyłbicach. Od paru dni sam chodzę w przyłbicy. W naszym centrum akredytacyjnym wszędzie są dostępne środki do dezynfekcji rąk. Podobnie będzie w trakcie wyścigu - powiedział dyrektor Tour de Pologne Czesław Lang.
Organizatorzy liczą na rozsądek kibiców. - Będziemy apelować, aby nie gromadzili się przy trasie, aby nie zbliżali się do kolarzy, zwłaszcza podczas podjazdów, gdzie zwykle jest ich najwięcej - wyjaśnił Lang.
Jak co roku obsada Tour de Pologne jest silna, być może jeszcze silniejsza niż w poprzednich latach. Do Polski przyjedzie niezwykle utalentowany 20-letni Belg Remco Evenepoel, który właśnie wygrał wyścig Dookoła Burgos w północnej Hiszpanii. Na listę startową zostali wpisani aktualny mistrz świata Duńczyk Mads Pedersen, jego rodak Jakob Fuglsang, były mistrz świata Portugalczyk Rui Costa, Włoch Diego Ulissi i wielu innych znakomitych kolarzy.
Czytaj także:
- Kolarze wracają na trasy. Majka kreśli cel: będzie Giro d’Italia i Tour de Pologne [TYLKO U NAS]
- 100 lat polskiego kolarstwa: pani minister nie tańczy, Danuta Dmowska-Andrzejuk się ściga
- Spała: kolarze torowi mierzą w medale olimpijskie i dbają o to, żeby nie uciekła im światowa czołówka
- Chris Froome odchodzi. Michał Kwiatkowski liderem Ineos?
- Giro d'Italia 2020: z Sycylii do Mediolanu. Przedstawiono trasę październikowego wyścigu
- Wielkie kolarstwo wróciło. Wout van Aert najszybszy w Strade Bianche
Zgłoszono trzech zwycięzców Tour de Pologne z poprzednich lat: Hiszpana Jona Izagirre, Belga Tima Wellensa oraz Rafała Majkę. Pełnego składu nie podała jeszcze ekipa Ineos, więc nie wiadomo czy wystartuje ubiegłoroczny triumfator Rosjanin Paweł Siwakow (być może z Michałem Gołasiem). Brytyjska grupa zapowiedziała dotychczas tylko triumfatora ubiegłorocznego Giro d’Italia Ekwadorczyka Richarda Carapaza.
Powiązany Artykuł
Spragnione kolarstwa gwiazdy przyjadą na Tour de Pologne? Czesław Lang: "Spodziewam się kolejki chętnych"
Z powodu pandemii wyścig został przesunięty z lipca na nowy termin (5-9 sierpnia) i skrócony z siedmiu do pięciu odcinków, aby zrobić miejsce w kalendarzu dla innych, odwołanych wcześniej imprez. W trakcie rywalizacji w Polsce odbędzie się m.in. przełożony z marca słynny klasyk Mediolan-San Remo, w którym ma wystartować Michał Kwiatkowski.
REKLAMA
Organizatorzy uczczą pamięć Lambrechta
Miastami goszczącymi mety etapów Tour de Pologne będą: Katowice, Zabrze, Bielsko-Biała, Bukowina Tatrzańska oraz Kraków. Królewskim, czyli najtrudniejszym odcinkiem ma być czwarty, na pętli wokół Bukowiny Tatrzańskiej. Trasa liczy łącznie 891 km.
Wyścig rozpocznie się dokładnie w pierwszą rocznicę śmierci Belga Bjorga Lambrechta, który tragicznie zginął na etapie z Chorzowa do Zabrza. Na 48. kilometrze z nieznanych przyczyn nagle zjechał z szosy i uderzył w betonowy przepust wodny. W trwającej od 1928 roku historii imprezy był to jedyny śmiertelny wypadek kolarza.
Organizatorzy chcą godnie uczcić pamięć o 22-letnim Belgu. Lambrecht będzie patronem klasyfikacji młodzieżowej, a jego numer startowy 143 został zastrzeżony.
Trasa 77. Tour de Pologne:
5 sierpnia, 1. etap, Chorzów – Katowice (195,8 km)
6 sierpnia, 2. etap, Opole - Zabrze (151,5 km)
7 sierpnia, 3. etap, Wadowice – Bielsko-Biała (203,1 km)
8 sierpnia, 4. etap, Bukovina Resort – Bukowina Tatrzańska (152,9 km)
9 sierpnia, 5. etap, Zakopane – Kraków (188 km)
Rekordy TdP:
- najwięcej zwycięstw: trzy - Dariusz Baranowski, Andrzej Mierzejewski, Marian Więckowski
- najwięcej zwycięstw etapowych (z prologami): 15 - Ryszard Szurkowski
- najwięcej dni w koszulce lidera: 20 - Marian Więckowski (trzy wyścigi, 1954-56)
- cały wyścig w koszulce lidera przejechali: Józef Stefański (1929), Bolesław Napierała (1937)
- największa różnica czasowa między zwycięzcą a drugim kolarzem: 1:10.16, Feliks Więcek - Wiktor Olecki (1928)
- najmniejsza różnica czasowa między zwycięzcą a drugim kolarzem: dwie sekundy, Hiszpan Jon Izagirre - Belg Bart De Clercq (2015); Belg Dylan Teuns - Rafał Majka (2017); Rosjanin Paweł Siwakow - Australijczyk Jai Hindley (2019)
- najszybszy wyścig: 1966 - przeciętna 44,010 km/godz. (zwycięzca Józef Gawliczek)
- najwięcej etapów: 13 - 1953, 1969, 1993 (z prologiem)
- najmniej etapów: 4 - 1947
- najdłuższy wyścig: 2311 km - 1953
- najkrótszy wyścig: 606 km - 1947
REKLAMA