Plan dla branży górniczej. Opracują go rząd, związki zawodowe i zarządy kopalń
O przyszłości polskich kopalń zdecydują wspólnie: związki, rząd oraz zarządy kopalń. Jak dzisiaj ustalono, zespół złożony z przedstawicieli rządu i związkowców, którego zadaniem będzie wypracowanie programu dla górnictwa węgla kamiennego, zainauguruje merytoryczne prace za tydzień w Warszawie.
2020-08-04, 15:40
Pracom zespołu ma przewodniczyć minister aktywów państwowych, wicepremier Jacek Sasin.
Plan dla górnictwa do końca września
O powołaniu wspólnego zespołu, który do końca września ma przygotować plan dla górnictwa - przede wszystkim dla Polskiej Grupy Górniczej - zdecydowano w końcu lipca podczas katowickich rozmów z udziałem wicepremiera.
Powiązany Artykuł
Jacek Sasin: będziemy w dialogu poszukiwać rozwiązań dla Polskiej Grupy Górniczej
We wtorek strony spotkały się w Katowicach ponownie, by uzgodnić organizacyjne szczegóły prac. Resort aktywów reprezentował wiceminister Maciej Małecki.
Początek prac w przyszłym tygodniu
- Ustaliliśmy, że początek prac głównego zespołu, zajmującego się sektorem górnictwa węgla kamiennego oraz zmianami w tym sektorze i jego otoczeniu, odbędzie się w przyszły wtorek (11 sierpnia - PAP)o godzinie 11 w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Temu zespołowi będzie przewodniczył wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin" - poinformował po rozmowach wiceszef MAP.
W zespole związkowcy, eksperci, przedstawiciele ministerstw
Dodał, że w pracach zespołu będą brali udział m.in. przedstawiciele central związkowych, zaś "dopraszani" będą naukowcy - eksperci uznani w branży górniczej.
- Będziemy też dopraszali przedstawicieli ministerstw, których działalność i przygotowywane regulacje mają wpływ na sektor górniczy. Myślę tu szczególnie o ministrze klimatu, o pełnomocniku rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, o Krajowej Administracji Skarbowej czy Ministerstwie Rozwoju - dodał Małecki, wskazując, że spotkanie 11 sierpnia w Warszawie będzie jednocześnie początkiem merytorycznych prac nad programem dla górnictwa.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Jacek Sasin: kres energetyki węglowej w Polsce najpóźniej w 2060 r.
Przyszłość branży i górników
Jak mówił wiceminister, głównym celem prac jest "zapewnienie bezpiecznej przyszłości i dobra górników, sektora górniczego, Śląska oraz konkurencyjność polskiej gospodarki".
Ocenił, że pod przewodnictwem wicepremiera Sasina prace zespołu będą gwarancją rzetelności i dobrego podejścia do spraw górnictwa.
Nowe wymagania związane z klimatem
- Dzisiaj skupiamy się na tym, żeby przygotować dobre rozwiązania do przeprowadzenia jak najłatwiej polskiego górnictwa (...) przez te zmiany klimatyczne i prawne, które będą działy się w Unii Europejskiej w najbliższych latach. Chcemy być do tego dobrze przygotowani, ale jednocześnie też bronić polskiej racji stanu i polskiej gospodarki, tak żeby była konkurencyjna. Zależy nam na zapewnieniu miejsc pracy na Śląsku, zależy nam na zapewnieniu miejsc wokół górnictwa - to jest mocny filar polityki rządu Zjednoczonej Prawicy - podkreślił wiceminister.
Związki chcą, aby najpierw zostały ustalone kierunki zmian
Podczas wtorkowego spotkania ze związkowcami w Katowicach, przedstawiciele MAP i PGG zaproponowali również powołanie mniejszych zespołów problemowych, które miałyby omawiać konkretne zagadnienia i rozwiązania. Związkowcy ocenili jednak, że prace tych zespołów powinny być pochodną uzgodnień i kierunków, wypracowanych najpierw na forum głównego zespołu, któremu ma przewodniczyć wicepremier Sasin.
- Zaproponowano nam pewne zespoły w ramach PGG, jednak my uważamy, że najpierw powinien spotkać się zespół główny, by ustalić pewne kierunki i dać sygnał na dół" - tłumaczył związkowe stanowisko szef górniczej Solidarności Bogusław Hutek.
Jego zdaniem, zespoły problemowe będą mogły skutecznie pracować wtedy, gdy kluczowe kwestie - dotyczące m.in. perspektyw funkcjonowania górnictwa oraz zapotrzebowania na węgiel - zostaną ustalone w Warszawie.
Tak dla odchodzenia od węgla, ale w sposób cywilizowany
Lider górniczej "S" zaznaczył, że nie jest zwolennikiem odchodzenia od węgla, który - jego zdaniem - powinien być traktowany jako gwarancja bezpieczeństwa energetycznego. Jeżeli jednak - jak mówił - odchodzenie od węgla w energetyce w perspektywie 2060 roku ma następować, powinno to być realizowane "w sposób cywilizowany", z zapewnieniem odpowiedniej ilości miejsc pracy na Śląsku.
Dla rządu ważny jest czas jaki został do przeprowadzenia zmian
Wiceminister Małecki ocenił, że w obecnej sytuacji górnictwa "ważny jest czas", jednak - jak zaznaczył - "ważne są też dobre rozwiązania, oparte o rzetelne podstawy ekonomiczne i realia, w których jesteśmy". Wiceszef MAP podziękował związkowcom za dobry klimat wtorkowych rozmów ich troskę o przyszłość górnictwa; podkreślał rolę dialogu społecznego w pracach nad programem.
Prezes PGG Tomasz Rogala wskazał, że plan dla tej największej górniczej spółki będzie częścią programu dla całego sektora górniczo-energetycznego.
Zarządy spółek górniczych też chcą uczestniczyć w ustaleniach
Zarząd PGG zaproponował związkowcom dyskusję nad kształtem planu w czterech obszarach problemowych: produktowym (dotyczącym możliwości sprzedaży węgla), produkcyjnym (dotyczącym środków, potrzebnych na inwestycje w nowe pokłady węgla), pracowniczym (dotyczącym zmian w organizacji pracy) oraz rynkowo-finansowym (dotyczącym m.in. spłaty zadłużenia i pozyskiwania środków na działalność).
REKLAMA
Rogala wyjaśnił, że podczas wtorkowego spotkania strona społeczna nie zakwestionowała przedstawionej koncepcji rozmów, związkowcy wskazywali jednak, że wiodące powinny być ustalenia głównego zespołu, który będzie obradował w Warszawie. "W toku dyskusji doszliśmy do przekonania, że elementem startowym jest główne spotkanie 11 sierpnia, a w kolejnych dniach i kolejnych krokach nastąpi uruchomienie - na poziomie PGG - tych zespołów, które będą pracowały nad czterema podstawowymi filarami przedsiębiorstwa" - powiedział prezes PGG.
- Zadeklarowaliśmy pełną transparentność, pełny dostęp do informacji, tak aby nikt nie miał niedosytu w kontekście planu, który trzeba będzie dla PGG przygotować. Wydaje nam się to racjonalne i rozsądne - w przyszłym tygodniu rozpoczynamy prace nad całością - mówił Rogala.
Wiceminister Małecki zadeklarował, że do prac w zespole będą też zaproszeni przedstawiciele innej górniczej spółki - Tauron Wydobycie; chodzi zarówno o zarząd, jak i stronę społeczną.
Decyzję o powołaniu zespołu, który do końca września ma wypracować plan naprawczy dla PGG i całego górnictwa, podjęto przed tygodniem w Katowicach, podczas spotkania związkowców z zarządem PGG oraz wicepremierem Sasinem.
Zarząd PGG przygotował wstępny plan naprawczy dla spółki
Miał być wówczas przedstawiony plan naprawczy dla PGG, przygotowany przez zarząd tej największej węglowej spółki.
REKLAMA
Zakładał on m.in. likwidację kopalń Wujek i Ruda, osłony dla odchodzących z pracy górników, zawieszenie na trzy lata tzw. czternastej pensji oraz powiązanie 30 proc. wynagrodzenia górników z efektywnością pracy.
Ostatecznie program nie został zaprezentowany ze względu na sprzeciw strony społecznej - zdecydowany, że wspólnie będzie wypracowany nowy plan.
PAP, jk
REKLAMA