Prof. Krysiak: plany gospodarcze Andrzeja Dudy najlepszym pomysłem powrotu na ścieżkę rozwoju
Plany i inicjatywy gospodarcze wybranego na drugą kadencję prezydenta oceniał w radiowej Jedynce prof. Zbigniew Krysiak ze Szkoły Głównej Handlowej.
2020-08-06, 18:03
Część kampanijnych zapowiedzi – wprowadzenie dodatku solidarnościowego czy bonu turystycznego – już udało się wdrożyć.
Powiązany Artykuł

Podczas dzisiejszego zaprzysiężenia prezydent podkreślał konieczność powrotu na ścieżkę rozwoju i właśnie dlatego potrzeba ambitnych inwestycji, takich jak budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, Portu w Świnoujściu czy przekopu Mierzei Wiślanej.
Inwestycje zawsze uruchamiają potencjał gospodarczy, tak krajowy, jak i lokalny
- To dobry kierunek, trzeba pamiętać, że uruchomienie inwestycji o zasięgu krajowym, wyzwalającym jednocześnie potencjał i inicjatywy regionalne, jest najlepszym rozwiązaniem, aby gospodarka wróciła na tor szybkiego rozwoju – mówił gość Polskiego Radia.
Posłuchaj
Bo – jak dodawał – w żadnym kraju nie ma tak dużej firmy, aby tylko jej zasoby uruchomiły zasoby ekonomiczne kraju lub dużej jego części, stąd nie można iść innym tropem.
REKLAMA
Nie ma jednocześnie zagrożenia dla wielkich programów społecznych…
Ekspert pytany, czy skutki koronawirusa nie stanowią jednocześnie zagrożenia dla olbrzymich programów społecznych, takich jak 500+ czy 13. emerytury, uspokajał, że przeprowadzone analizy "nie widzą zagrożenia dla tych programów".
- Bo jeśli byśmy sobie wyobrazili, że odcinamy fundusze z tych programów, to mamy do czynienia nie tylko z pogorszeniem się sytuacji rodzin i pracowników, ale również miałoby to swoje skutki dla gospodarki – podkreśla.
Środki z programów społecznych wpływają pozytywnie na całą gospodarkę
I dodaje, że pieniądze płynące z tych źródeł, mają w gospodarce dużą efektywność.
– Z tych wydawanych pieniędzy mamy większe wpływy niż wydatki, tworzy się dodatkowa wartość dodana, mówi prof. Zbigniew Krysiak.
REKLAMA
Ponadto podkreśla, że te środki nie są wydawane za granicą lub na dobra luksusowe, ale przeznacza się je na produkty i usługi kluczowe dla ważnych działów polskiej gospodarki.
Błażej Prośniewski, jk
REKLAMA