Zabrze odzyskuje grunty inwestycyjne. W planach rewitalizacja terenów po kopalni i koksowni

Władze Zabrza chcą - we współpracy ze spółkami górniczymi i Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną - zrewitalizować blisko 70 hektarów terenów po byłej kopalni Makoszowy i koksowni Makoszowy. Prowadzone są już rozmowy dotyczące zagospodarowania gruntów.

2020-08-11, 10:00

Zabrze odzyskuje grunty inwestycyjne. W planach rewitalizacja terenów po kopalni i koksowni
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Tomasz Kawka/East News

- To ważne, aby teren po kopalni Makoszowy o powierzchni blisko 70 ha służył miastu i jego mieszkańcom - generując miejsca pracy, jak również tworząc nową przestrzeń społeczną - mówi prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.

Powiązany Artykuł

górnicy 1200.jpg
Plan dla branży górniczej. Opracują go rząd, związki zawodowe i zarządy kopalń

W związku z tym zawarto porozumienie w tej sprawie. Dokument podpisali przedstawiciele samorządu Zabrza oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń, Jastrzębskiej Spółki Węglowej Koks oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Dla nowych użytkowników

Koncepcja zakłada opis aktualnego stanu terenów oraz zarys możliwych kierunków działań, prowadzących do ich rewitalizacji.

– Dokument stanowi początek procesu zmierzającego do przekształcenia terenów, na których funkcjonowały kiedyś zakłady przemysłowe, a także budynków i obiektów, które pozostały po ich zamknięciu, dla potrzeb nowych użytkowników – poinformował Urząd Miejski.

REKLAMA

Na mocy podpisanej w ubiegłym roku umowy powstał specjalny zespół, w skład którego weszli przedstawiciele właścicieli terenu, czyli SRK i JSW Koks, a także KSSE oraz miasta. Jego celem było przygotowanie koncepcji zagospodarowania terenów poprzemysłowych, która teraz została zatwierdzona przez sygnatariuszy porozumienia. Powstał dokument, zakładający wspólne działania dla znalezienia pomysłu, a wraz z nim inwestorów dla terenu.

- Sporządzono inwentaryzację działek, obiektów znajdujących się tam, dołączono plany likwidacji i zachowania poszczególnych budynków. Założeniem podstawowym jest nie dzielenie terenu na małe części, lecz zbycie go jako całości. Pozwoli to najlepiej wykorzystać jego walory związane tak z położeniem, jak też bardzo dobrym skomunikowaniem kolejowym i drogowym - podkreślają przedstawiciele SRK.

Sukces strefy ekonomicznej w Mikulczycach

- Przed nami długa droga, a sam projekt jest niezwykle trudny i ambitny. Jednak patrząc na sukces w przygotowanej przez nas strefie ekonomicznej w Mikulczycach, która zapełniona jest już w blisko 90 proc., wierzę że przy wsparciu rządu oraz miasta jesteśmy skutecznie podjąć to wielkie wyzwanie - oświadczyła prezydent miasta.

Prezes SRK Janusz Gałkowski poinformował, że na etapie wstępnym są już prowadzone rozmowy dotyczące dalszych losów terenu po kopalni i koksowni.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

węgiel import transport 1200.jpg
Kopalnia Adamów zostanie zamknięta. Pojawią się w jej miejsce projekty OZE

Strony porozumienia biorą pod uwagę utworzenie spółki celowej (lub innej formy prawnej), jeśli byłoby to przydatne dla realizacji założeń. Ustaliły też, iż nakreślony podział geodezyjny stanowi jedynie propozycję wstępną, która - zależnie od potrzeb - może być zmieniona zgodnie z potrzebami, czy też oczekiwaniami potencjalnego przyszłego inwestora, lub inwestorów.

 

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej