Publicysta o wydarzeniach na Białorusi: Łukaszenka gra na zmęczenie społeczeństwa
- Mamy represje, ale to represje bardziej "miękkie" niż te sprzed 2 tygodni. Mamy aresztowania i wezwania na przesłuchania, ale to gra na zmęczenie bohaterów protestów i społeczeństwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej". Gościem audycji był również Paweł Badzio z "Gazety Obywatelskiej".
2020-08-24, 19:05
Tematem rozmowy była sytuacja na Białorusi. - W pewnym sensie obie strony są w odwrocie. Zdjęcia Łukaszenki z kałasznikowem robiły wrażenie, ale pytanie, o co chodziło. Być może on i jego otoczenie stwierdzili, że to po prostu działa - stwierdził Marcin Piasecki.
Powiązany Artykuł
Mateusz Morawiecki: w sprawie Białorusi musimy działać wspólnie
Posłuchaj
Jak zauważył, "mamy represje, ale to represje bardziej »miękkie« niż te sprzed 2 tygodni. Mamy aresztowania i wezwania na przesłuchania, ale to gra na zmęczenie bohaterów protestów i społeczeństwa. Niedzielne marsze i demonstracje miały w sobie dosyć dużo energii, dlatego Łukaszenka postawił na represje, ale także straszenie np. Zachodem, Polską czy Litwą".
Czytaj także:
- "Potrzebny wspólny front i przepływ informacji". Schreiber o spotkaniu klubów parlamentarnych ws. Białorusi
- Arkadiusz Mularczyk: Polska powinna angażować Unię Europejską w sprawie Białorusi
Publicysta uważa, że zmęczenie protestujących będzie teraz jedną z głównych strategii walki przeciwko społeczeństwu białoruskiego. - Łukaszenka gra o utrzymanie się o władzy i to cel każdego dyktatora, ale to sprytniejszy ruch z jego strony, czego przykład mieliśmy w PRL - zauważył.
REKLAMA
"Pewne sprawy są niedokończone"
- Być może Aleksander Łukaszenka będzie chciał przeczekać protesty, choć wydaje się, że to nie może przynieść pozytywnego efektu. Niepokoję się też tym, do jakiego stopnia Łukaszenka jest człowiekiem racjonalnym - ocenił Paweł Badzio.
Powiązany Artykuł
"Rosyjscy agenci już działają". Piotr Semka o ewentualnej pacyfikacji protestów na Białorusi
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 protesty niekoniecznie muszą doprowadzić do obalenia reżimu. - Nie jestem pewien, czy to jest koniec Łukaszenki. Wszyscy mówią o zmianie społeczeństwa białoruskiego i że dokonuje się cud wolnościowy, ale pewne sprawy są dla mnie nadal niedokończone - dodał.
- Premier zaprasza na spotkanie ws. Białorusi. Wiemy, co zrobi opozycja
- Spotkanie klubów parlamentarnych. Terlecki: chcemy, by ws. Białorusi Polska mówiła jednym głosem
- Aby zabezpieczyć się przed wygaśnięciem entuzjazmu, należałoby wesprzeć się elementem racjonalności. Są tutaj polskie wzorce, takie jak związki zawodowe. Również Rada Koordynacyjna Białorusi jest elementem racjonalności dla wszystkich stron zaangażowanych w spór, także dla Putina i Unii Europejskiej - podkreślił.
W audycji również temat otrucia Aleksieja Nawalnego, rekonstrukcji rządu, powrót dzieci do szkół od 1 września oraz wybory prezydenckie w USA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Debata dnia"
Prowadzi: Joanna Miziołek
Goście: Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita"), Paweł Badzio ("Gazeta Obywatelska")
Data emisji: 21.08.2020
Godzina emisji: 18.06
REKLAMA
PAP/PR24/pkr
REKLAMA