"Uczniowie mają prawo do integralnego nauczania religii". Episkopat przedstawił "Dyrektorium o katechizacji"
Nowe sposoby przekazu wiary w obliczu wyzwań globalizacji kultury prezentuje Dokument Papieskiej Rady do spraw Nowej Ewangelizacji "Dyrektorium o katechizacji". Opracowanie zaprezentowano w Episkopacie Polski. To polskie tłumaczenie dyrektorium, które ukazało się 23 marca.
2020-09-03, 15:59
Powiązany Artykuł

Przewodniczący Episkopatu arcybiskup Stanisław Gądecki zwrócił uwagę na głębokie procesy modernizacyjne, które dotyczą również zmniejszającej się liczby uczniów uczęszczających na religię. Jak mówił, konieczne jest również rozwiązanie kwestii nauczania religii i etyki w szkole. - Samo postawienie sprawy - etyka, religia, albo nic, jest niesłychanie niesprawiedliwe - mówił abp Gądecki.
Dodał, że także 75 procent uczniów nie chce matematyki w szkole, wyjaśniał, że gdyby dać taką alternatywę wobec każdego przedmiotu szkolnego, "to większość odpowie, że żadnego przedmiotu poza WF-em nie chce".
Biskup Marek Mendyk, wieloletni przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego zwrócił uwagę, że Dyrektorium dotyczy roli rodziny jako środowiska świadectwa wiary, wskazuje na potrzebę katechizacji na każdym etapie życia człowieka, dialogu z innymi wyznaniami. Biskup Mendyk dodał, że uczniowie mają prawo do integralnego nauczania obejmującego także przedmiot religii.
- Ponieważ uczniowie w szkole mają prawo otrzymać wychowanie całościowe, integralne, uwzględniając także duchowy aspekt człowieka - wyjaśniał biskup Mendyk.
Posłuchaj
Znaczenie katechezy
Nowo wybrany przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego biskup Wojciech Osial podkreślił znaczenie ewangelizacyjnego wymiaru katechezy, świadectwa wiary oraz wolności, które precyzuje Dyrektorium.
- Katecheza kerygmatyczna mocno podkreśla wolny wybór człowieka, decyzję, nie ma jakiegokolwiek narzucania, to ma być wolny wybór wiary, to trzeba mocno podkreślić, bo poszukuje się metod, a zapomina się, że tym, że pierwszym momentem ma być zgoda na wybór Jezusa Chrystusa - mówił biskup Osiał.
Dyrektorium katechetyczne składa się z trzech części: "Katecheza w ewangelizacyjnej misji Kościoła" - przypomina o przygotowaniu katechetów, druga część - "Proces katechizacji" odnosi się do katechizacji na wszystkich etapach życia człowieka, podkreśla rolę rodziny w tym procesie. Trzeci rozdział "Katechizacja w Kościołach partykularnych" przypomina o obowiązkach biskupa w katechizacji, roli ruchów, lokalnych w procesie ewangelizacji.
Opracowanie ukazało się nakładem wydawnictwa Jedność.
pkur