"Praca zdalna nadal funkcjonuje". Ekspert o obowiązujących regulacjach prawnych

- Artykuł dotyczący pracy zdalnej nadal jest aktualny. W tej chwili nadal mamy ustawowe rozwiązania tego dotyczące, przepisy dotyczące pracy zdalnej zostały przedłużone, nic się nie zmieniło - mówił w Polskim Radiu 24 mec. Marek Aureliusz Karczmarzyk, prawnik, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku.

2020-09-04, 15:16

"Praca zdalna nadal funkcjonuje". Ekspert o obowiązujących regulacjach prawnych
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/Daxiao Productions

Praca zdalna miała być dopuszczalna tylko do 4 września, jednak na szczęście od 5 września zaczynają obowiązywać regulacje, które umożliwią jej kontynuację.

Powiązany Artykuł

shutterstock pandemia praca zdalna dzieci 1200.jpg
Badania dot. pracy zdalnej na świecie. Zaskakujące wnioski

Mec. Marek Aureliusz Karczmarzyk wyjaśniał, że ustawa z dnia 24 lipca 2020 r. o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług oraz niektórych innych ustaw w art. 4 ust. 1 zmienia treść art. 3. Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, co oznacza, że praca zdalna nadal funkcjonuje.

- Falowania pandemii nie sposób przewidzieć, może odchodzić i wracać, precyzyjne uregulowanie wszystkiego wymaga czasu i dobrej techniki legislacyjnej. W sytuacji nadzwyczajnej, z jaką mamy do czynienia, trudno wymagać takiej precyzji. Podkreślam znaczenie umowy społecznej, ufajmy sobie nawzajem, jeśli są przepisy niejasne i niepewne, starajmy się je interpretować na korzyść osób, które im podlegają. Na tym polega wykładnia prawa, nie da się wszystkiego zapisać - tłumaczył gość audycji.

Posłuchaj

04.09.2020 mec. Marek Aureliusz Karczmarzyk (Polskie Radio 24 / Temat dnia) 11:22
+
Dodaj do playlisty

 Jak wyjaśniał mec. Marek Aureliusz Karczmarzyk, obowiązują przepisy dotyczące COVID-19, w tym art. 3 ustawy, który mówi, czym jest praca zdalna. - Jest trochę niejasności, ale powinniśmy zawsze brać pod uwagę cel tych przepisów. Można te przepisy tak interpretować, by były z korzyścią dla każdego. Ich celem była maksymalna ochrona pracownika. Powinniśmy interpretować przepisy zgodnie z ich duchem, nie literą - dodał prawnik.

REKLAMA

Zobacz także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

REKLAMA

Gość: mec. Marek Aureliusz Karczmarzyk

Data emisji: 04.09.2020

Godzina emisji: 14.06

PR24/PAP/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej