Wielka akcja #LightForBelarus w geście solidarności z Białorusią. Każdy może wziąć w niej udział
W najbliższy weekend (12-13 września) fasady wybranych budynków instytucji kultury, obiekty publiczne w Polsce i za granicą zostaną podświetlone w barwach historycznej biało-czerwono-białej flagi Białorusi. Jest to symbol walki o demokrację i wyraz solidarności dla naszych wschodnich sąsiadów.
2020-09-11, 11:00
Akcja #LightForBelarus ma zasięg ogólnoświatowy, ale organizatorzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Adama Mickiewicza i Narodowe Centrum Kultury mają nadzieję przede wszystkim na liczny odzew instytucji i rodaków w kraju.
Powiązany Artykuł
Pomoc dla Białorusinów. Polskie zaangażowanie ponad podziałami
Do udziału w szerokiej inicjatywie zachęca wiceminister kultury Jarosław Sellin. - Polska wspiera Białoruś w tej sytuacji, która wybuchła miesiąc temu nie tylko symbolicznie. Mamy realny program pomocy, ale ten wymiar symboliczny też jest ważny, by ciągle przypominać światu, że dzieję się coś niepokojącego u naszego sąsiada, w tym ważny europejskim kraju - powiedział Jarosław Sellin.
Wiceminister kultury podkreślił również, że wolnościowe aspiracje Białorusinów są warte wsparcia. - Najwyższy czas zakończyć tę jedną z ostatnich dyktatur, które jeszcze w Europie funkcjonują. Taka jest wola większości narodu białoruskiego - zaznaczył polityk PiS.
Posłuchaj
"Liczymy na to, że światło dotrze do Białorusinów"
- Czterdzieści lat temu w Polsce narodziła się Solidarność, ruch, do którego przystąpiło 10 milionów Polaków, walczących o godność, wolność i demokrację. Wspierały ich wówczas liczne środowiska zagraniczne, a symboliczne gesty z Zachodu w niebagatelnym stopniu podnosiły morale Polaków. Dziś, organizując akcję #LightForBelarus, to my pokazujemy solidarność wobec Białorusinów - mówi Barbara Schabowska, Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.
REKLAMA
Znaczenie Solidarności w kontekście sytuacji na Białorusi zauważył również Dyrektor Narodowego Centrum Kultury. - Dziś ta solidarność powinna być jeszcze bardziej wyraźna i ten głos z Polski powinien się pojawić - powiedział Rafał Wiśniewski.
Posłuchaj
Swój udział w akcji potwierdziło już kilkadziesiąt instytucji z kraju i za granicy. - Liczymy na to, że to światło dla Białorusi rozbłyśnie w najbliższy weekend i nie będzie widziane tylko z perspektywy miast, ale też w mediach społecznościowych i dotrze ta informacja do Białorusinów - powiedział Marek Pogorzelski z Instytutu Adama Mickiewicza.
- "Stajemy się ambasadorem krajów na wschód od naszych granic". Gosiewska o Białorusi
- Rzecznik Solidarności: cały związkowy świat musi pomagać wolnym związkom zawodowym na Białorusi
Wyrazy solidarności z Warszawy
W inicjatywę włączają się kolejne instytucje, a jako jeden z pierwszych do akcji dołączył Zamek Królewski w Warszawie.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Zamek Królewski w Warszawie przybierze barwy białoruskie
Jak powiedział Polskiemu Radiu dyrektor Zamku prof. Wojciech Fałkowski, takie gesty są niezwykle ważne. Jego zdaniem są one znakiem, że ktoś z daleka śledzi walkę i pokazuje, że można na niego liczyć. - Zamek chce wyraźnie pokazać, że można na nas liczyć. Na Polskę, Polaków i na całe dziedzictwo Solidarności i ruchu opozycji demokratycznej w PRL, który stanowi uzasadnienie naszego obowiązku moralnego - mówił Wojciech Fałkowski.
Posłuchaj
Dodał, że podświetloną fasadę Zamku Królewskiego będzie można zobaczyć na przykład jadąc Wisłostradą. - Od strony Wisły, mówimy o fasadzie skierowanej na wschód, w stronę Białorusi, Zamek będzie podświetlony na biało z czerwonym paskiem pośrodku i znowu na biało. Wszyscy, którzy będą patrzeć od strony praskiej, jechać Wisłostradą lub po prostu przyjdą w sobotę i w niedzielę wieczorem do królewskich ogrodów, będą mogli ten gest solidarności obejrzeć dokładnie - wskazał dyrektor Zamku.
Posłuchaj
Gdańsk też się solidaryzuje
Do akcji dołączyło również Muzem II Wojny Światowej. - Również w Gdańsku rozświetli się historyczna flaga narodowa Białorusi. Solidaryzujmy się z narodem, który walczy o swoją podmiotowość i suwerenność - podkreślił dyrektor Muzeum Karol Nawrocki.
Posłuchaj
- Wiemy jak smakuje wolność, demokracja i suwerenny wybór narody, w związku z tym chcemy się tym dobrem podzielić z Białorusinami. Życzymy im sukcesów w walce o wolną Białoruś - dodał Nawrocki.
REKLAMA
"Pokażmy wsparcie"
Do akcji może dołączyć każdy, kto chce wyrazić poparcie dla wolnościowych dążeń Białorusinów. Wystarczy wykonać drobny gest, taki jak własnoręczne wykonanie flagi, podświetlenie swojego okna w kolorach białoruskich lub wydrukowanie plakatu.
Wzory przedstawionych powyżej plakatów są do pobrania (TUTAJ).
"Pokażmy Białorusinom i Białorusinkom, że międzynarodowe społeczność ludzi kultury wspiera ich dążenia do zmiany!" - zachęca Narodowe Centrum Kultury.
Powiązany Artykuł
"Robicie bardzo dużo, robicie świetną robotę". Cichanouska dziękuje Polsce za pomoc dla Białorusi
Gesty solidarności można też pokazywać w mediach społecznościowych. Stworzone zostały do tego specjalne nakładki na zdjęcia profilowe - #LightForBelarus i hasztagi - #freebelarus, #belaruselections2020, #żywiebiełaruś.
REKLAMA
jp/IAR
REKLAMA