"Rozgrywka będzie ciekawa do samego końca". Maciej Kożuszek o powrocie Jarosława Gowina do rządu

- Ciekawe jest to, co stanie się z Jadwigą Emilewicz. Gdyby Jarosław Gowin miał ją zastąpić w rządzie, to mielibyśmy sytuację w której ktoś, kto okazał się lojalny wobec obozu politycznego, w pewnym sensie zostanie ukarany. Natomiast nagrodę otrzyma ten, który nie był lojalny i w trudnym momencie szukał podbicia swojego politycznego wizerunku - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska Codziennie"). Gośćmi byli też dr Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego) i Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE).

2020-09-14, 09:12

"Rozgrywka będzie ciekawa do samego końca". Maciej Kożuszek o powrocie Jarosława Gowina do rządu

W wywiadzie dla tygodnika "Sieci" prezes PiS Jarosław Kaczyński o pytany o powrót Jarosława Gowina do rządu Kaczyński mówi, że "w maju przekroczył (on) granicę, której nikt nie powinien przekraczać". Lider Prawa i Sprawiedliwości powiedział również, że powrót Jarosława Gowina do rządu byłby pożyteczny, bo "zamknąłby pewien niedobry etap". "Ale z drugiej dla ludzi mniej wyrobionych politycznie byłoby to trudne do przyjęcia. W naszym klubie reakcje na to byłyby złe. (...) W oczach wielu w maju przekroczył granicę, której nikt nie powinien przekraczać" - powiedział Jarosław Kaczyński.


Powiązany Artykuł

sachajko1.jpg
"Zjednoczony naród jest nie do przewrócenia". Jarosław Sachajko o koalicji ze Zjednoczoną Prawicą

Zdaniem Macieja Kożuszka koalicjanci PiS znaleźli się w takiej sytuacji, że "do maksimum podbili stawkę, ale skończyły im się wszystkie żetony". Jarosław Kaczyński powiedział "sprawdzam". Okazało się, że pomimo wielu mandatów w Sejmie Solidarna Polska i Porozumienie nie posiadają siły przebicia. Zastanawiam się czy rzeczywiście Kaczyński dał Gowinowi do zrozumienia, że nawet jeżeli winy zostają odpuszczone, przynajmniej czasowo, to nie zostają zapomniane? Jeżeli Gowin wejdzie do rządu, to swoją funkcję będzie zawdzięczał tylko temu, że Kaczyński spacyfikował głosy mu przeciwne mówiące o tym, że lider Porozumienia kilka razy pokazał polityczną nielojalność, że w kluczowym momencie znów może wyjść z rządu, bo uzna to za okazję, by pokazać swoje zdanie. Wydaje mi się jednak, że powrót Jarosława Gowina będzie możliwy - powiedział publicysta.

Zwrócił przy tym uwagę na pozycję wicepremier Jadwigi Emilewicz. - Gdyby Gowin miał ją zastąpić, to mielibyśmy sytuację w której ktoś, kto okazał się lojalny wobec obozu politycznego, w pewnym sensie zostanie ukarany. Natomiast nagrodę otrzyma ten, który nie był lojalny i w trudnym momencie szukał podbicia swojego politycznego wizerunku. Rozgrywka będzie ciekawa do samego końca - podkreślił.


Posłuchaj

Publicyści o rekonstrukcji rządu (Debata poranka) 22:19
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Dr Sebastian Gajewski zauważył, że przy okazji rekonstrukcji rządu najciekawsze jest to, o czym Jarosława Kaczyński nie powiedział w wywiadzie. - Solidarna Polska i Porozumienie przystały na rezygnację z jednego z resortów. Co otrzymają w zamian?  Nie będą to zapewne posady sekretarzy i podsekretarzy stanu, których ma być mniej. Czy będą to posady w spółkach skarby państwa, a może chodzi o wtórny podział subwencji dla partii politycznych? -  zastanawiał się Gajewski. Jego zdaniem serial o rekonstrukcji rządu byłby bez sensu, gdy miało się zakończyć na likwidacji kilku ministerstw. Dodał, że nie wierzy tylko w techniczną kosmetykę. 

Natomiast Jerzy Mosoń przypomniał, że Jarosław Gowin nie zgadzał się na przeprowadzenie wyborów w pierwotnym terminie. - Uważał, że jest to niebezpieczne w czasach pandemii. Gdyby naprawdę był nielojalny wobec obozu rządzącego, to odszedłby i stworzył coś z Koalicją Obywatelską. Popełnił błąd polityczny za który teraz płaci - podsumował ekspert. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Debata poranka"
Prowadzący: Mirosław Skowron
Goście: dr Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego), Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska Codziennie"), Jerzy Mosoń (Fundacja FIBRE)
Data emisji: 14.09.2020
Godzina emisji: 08.36

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej