Historia Białorusi. Część 14: 17 września 1939 roku

17 września 1939 roku ziemie należące do Polski, a nazywane przez Sowietów Białorusią Zachodnią, zostały podstępnie zaatakowane przez Armię Czerwoną. Wielu z Białorusinów broniło swojego domu, służąc w szeregach Wojska Polskiego i Korpusu Ochrony Pogranicza.

2020-09-16, 17:00

Historia Białorusi. Część 14: 17 września 1939 roku
Spotkanie niemieckiego i sowieckiego oficera we wrześniu 1939 roku. Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Związek Sowiecki pogwałcił ustalenia paktu o nieagresji, zawartego w 1932 roku. Celem sowieckiego ataku były m.in. tereny dzisiejszej Białorusi, na które Armia Czerwona wkroczyła rzekomo w obronie Białorusinów zagrożonych rozpadem państwa polskiego.

Posłuchaj

"Wrzesień '39" - audycja Katarzyny Kobyleckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej - Białoruś" z udziałem prof. Adama Dobrońskiego. (PR, 22.01.1999) 9:10
+
Dodaj do playlisty

17 września 1939

Wojsko Polskie, które było zaangażowane w walkę z Wehrmachtem, nie było w stanie prowadzić zorganizowanej obrony przed zdradzieckim atakiem Armii Czerwonej. W ramach Frontu Białoruskiego Sowieci rzucili do walki ponad 200 tysięcy żołnierzy i 2800 wozów pancernych. Polska mogła przeciwstawić się tej sile jedynie 36 tysiącami żołnierzy, w dużej mierze członkami Korpusu Ochrony Pogranicza.

Pomimo tego, w miarę możliwości starano się stawić skuteczny opór Sowietom. Jednym z symboli obrony Kresów są walki stoczone o Grodno w dniach 20-22 września.

Powiązany Artykuł

PAP Kuropaty dziady.jpg
Historia Białorusi. Część 13: Kuropaty symbolem represji sowieckich

–  Bitwa w mieście pierwszego dnia została wygrana przez Polaków, zniszczono kilkanaście czołgów, drugiego dnia obrońcy musieli ustąpić – mówił prof. Adam Dobroński w audycji Katarzyny Kobyleckiej z cyklu "Dźwiękowy przewodnik po historii najnowszej - Białoruś".

REKLAMA

22 września, w dniu kapitulacji Grodna, polscy kawalerzyści stoczyli zaciętą bitwę z sowieckimi oddziałami pancernymi pod Kodziowcami. Dłuższy opór był jednak skazany na nieuchronną porażkę z powodu przeważającej siły wroga.

– 28 września Niemcy i Sowieci podpisali nowy układ, który zadecydował o przyszłej granicy – powiedział prof. Adam Dobroński.

Zawarty wówczas traktat o granicach i przyjaźni pomiędzy III Rzeszą a Związkiem Sowieckim rewidował wcześniejsze ustalenia paktu Ribbentrop-Mołotow. Nowy układ powiększał tereny należące do niemieckiej strefy wpływów. Białoruś weszła w całości w skład Związku Sowieckiego.

Powiązany Artykuł

Białoruskie Gimnazjum w Wilnie.jpg
Historia Białorusi. Część 12: Ruch białoruski w II Rzeczpospolitej

Białorusini w Wojsku Polskim

Wśród żołnierzy broniących II Rzeczpospolitą przed sowiecką agresją we wrześniu 1939 roku, znajdowało się wielu Białorusinów.

REKLAMA

– Dowódcy wspominali, że Białorusini w Wojsku Polskim do końca zachowywali się bardzo lojalnie. W zasadzie nie dezerterowali, nawet w pobliżu swoich stron rodzinnych – mówił prof. Adam Dobroński w audycji Polskiego Radia z 1999 roku.

Białoruscy żołnierzy wzięli udział także we wcześniejszych walkach z Niemcami. Jako polscy obywatele podlegali służbie wojskowej. Szacuje się, że aż 70 tysięcy Białorusinów mogło służyć w szeregach Wojska Polskiego we wrześniu 1939 roku.

Szczególnie wielu z nich służyło w 20. Dywizji Piechoty, która przed 1939 roku stacjonowała w Słonimie i Baranowiczach. W marcu, w obliczu coraz większego zagrożenia ze strony III Rzeszy, dywizja została przerzucona pod Mławę, gdzie wzięła udział w budowie betonowych schronów i umocnień, strzegących granicy z Niemcami.

W pierwszych dniach września 1939 roku Białorusini z 20. Dywizji Piechoty bronili polskich granic w bitwie pod Mławą. Po przełamaniu oporu na granicach jednostka wycofała się w głąb kraju i dołączyła do wojsk broniących Warszawy, w której walczyła do kapitulacji stolicy, która nastąpiła 28 września 1939 roku.

REKLAMA

***

Powiązany Artykuł

POLSKIE RADIO dla Bialorusi.jpg
Polskie Radio - Serwisy specjalne dla Białorusi

Zarząd Polskiego Radia podjął decyzję o pilnym zmodyfikowaniu obowiązującej ramówki i wprowadzeniu na antenie Programu 1 Polskiego Radia specjalnych serwisów informacyjnych w języku białoruskim, które będą poświęcone obecnej sytuacji w tym kraju. Dzięki należącym do PR S.A. nadajnikom Radiowego Centrum Nadawczego w Solcu Kujawskim Program 1 jest dostępny z "powietrza" na falach długich o częstotliwości 225 kHz na terenie prawie całej Europy i pokrywa zasięgiem całe terytorium Białorusi.

Specjalne serwisy informacyjne przygotowywane przez Sekcję Białoruską redakcji Polskiego Radia dla Zagranicy są emitowane 3 razy dziennie: rano po godzinie 6.30, w magazynie "W samo południe" po godzinie 12.00 oraz wieczorem po godzinie 22.00 w magazynie "Polska i Świat".

sa

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej