Aby las był lepszej jakości. ARiMR wspiera właścicieli prywatnych lasów
Do 11 września można składać wnioski o przyznanie pomocy na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska.
2020-09-01, 15:00
Posłuchaj
Wsparcie jest kierowane do właścicieli lasów prywatnych. Zalesiony obszar musi spełniać określone warunki - wyjaśnia Joanna Czarnecka, zastępca dyrektora departamentu płatności bezpośrednich w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dotyczy to lasów w wieku od 11 do 60 lat o powierzchni od 10 arów do 20 hektarów, dla których został opracowany uproszczony plan urządzenia lasu, lub dla których zadania z zakresu gospodarki leśnej zostały określone w decyzji starosty, wydanej na podstawie inwentaryzacji stanu lasu.
Powiązany Artykuł
Odpoczynek w lesie? Spróbuj przenocować "na dziko"!
Na jaki cel można przeznaczyć wsparcie?
Pomoc przyznawana jest przy realizacji kilku rodzajów inwestycji. Należy do nich przebudowa składu gatunkowego drzewostanu przez wprowadzenie drugiego piętra w drzewostanie, dolesienie luk powstałych w następstwie chorób wraz z zabezpieczeniem pniaków po wyciętych drzewach. Kolejny rodzaj inwestycji to zróżnicowanie struktury drzewostanu przez wprowadzenie podszytu rozumianego jako dolna warstwa w drzewostanie, złożona z gatunków drzewiastych i krzewiastych, chroniących i uaktywniających glebę.
Korzystając z dofinansowania można też założyć remizę rozumianą jako obszar, na którym są wprowadzane gatunki drzew i krzewów o dużym znaczeniu biocenotycznym w drzewostanie, przy czym remiza powinna być ogrodzona. Wsparcie można również wykorzystać na tak zwane czyszczenie późne rozumiane jako ciecia pielęgnacyjne wykonywane w drzewostanie , polegające na rozluźnieniu drzewostanu poprzez usunięcie drzew niepożądanych.
Posłuchaj
Dofinansowanie może być także spożytkowane na zabiegi chroniące przed zwierzyną, takie jak ogrodzenie remizy, zabezpieczenie drewek repelentami lub osłonkami.
REKLAMA
Stawki dofinansowania są zróżnicowane i wynoszą od 764 złotych za hektar w przypadku oczyszczeni późnych na gruntach w warunkach korzystnych do ponad 14 tysięcy w przypadku dolesiania luk położonych na gruntach o nachyleniu powyżej 12 stopni.
Gdzie i jak złożyć wniosek?
Wnioski o przyznanie pomocy należy składać do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę wnioskodawcy. Można to zrobić osobiście lub przez upoważnioną osobę. Dostępne są też wrzutnie do pozostawienia dokumentacji. Wnioski można także przesyłać za pośrednictwem poczty lub skrzynki podawczej ePUAP.
PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Dariusz Kwiatkowski, md
REKLAMA
REKLAMA