Parlament Europejski chce zatrzymania Nord Streamu 2. UE odpowiada na otrucie Nawalnego
Parlament Europejski wezwał do zatrzymania budowy Nord Streamu 2. Apel o zablokowanie gazociągu znalazł się w rezolucji przyjętej przez europosłów w reakcji na próbę otrucia rosyjskiego opozycjonisty nowiczokiem.
2020-09-17, 15:00
Inwestycji tej sprzeciwia się także Polska. Premier Mateusz Morawiecki napisał kilka dni temu na Facebooku, że w reakcji na sytuację na Białorusi oraz zamach na Aleksieja Nawalnego jedynym racjonalnym wyjściem powinno być zamknięcie realizacji Nord Streamu 2.
Polityka międzynarodowa i obecna sytuacja na Wschodzie zdążyły nas wyleczyć ze złudzenia, że pokój i demokracja są dane...
Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Wtorek, 15 września 2020
Wezwanie do zatrzymania budowy to potwierdzenie wcześniejszych apeli europosłów. Od wielu lat wskazywali na zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy, ale teraz, po próbie otrucia rosyjskiego opozycjonisty, uznali, że odpowiedź musi być stanowcza. Podczas wtorkowej debaty niektórzy mówili, że to Unia powinna zareagować, ale wiele było także głosów pod adresem Niemiec wzywających do zaprzestania budowy.
Powiązany Artykuł
Niemcy próbowały przekupić USA w sprawie gazociągu Nord Stream 2?
- "Opcja zatrzymania Nord Streamu 2 musi być na stole". Niemiecki europoseł chce wzmocnić naciski na Rosję
- "Może upaść dzięki amerykańskim sankcjom". Jakub Wiech o budowie Nord Streamu 2
Posłuchaj
Oprócz apelu o zatrzymanie Nord Streamu 2 w rezolucji jest także wezwanie unijnych krajów do koordynacji działań, by w kontaktach z rosyjskimi władzami Wspólnota miała spójne stanowisko i mówiła jednym głosem. Europosłowie domagają się też natychmiastowej, pogłębionej i strategicznej rewizji relacji Unii z Rosją. Te relacje, jak napisali, powinny być uzależnione od przestrzegania demokratycznych standardów i praw człowieka przez władze na Kremlu.
REKLAMA
Europosłowie zaapelowali do krajów członkowskich o dalsze izolowanie Rosji w międzynarodowych grupach czy organizacjach. Chcą również zaostrzenia sankcji wobec Rosji, w tym uzgodnienia restrykcji za łamanie praw człowieka, wzorowanych na amerykańskiej ustawie Magnickiego.
kb
REKLAMA
REKLAMA