75. rocznica powstania ONZ. Tomasz Wróblewski: coraz trudniej o wspólną płaszczyznę

- Niewątpliwie potrzebujemy nowego ciała, które na zasadzie dawnego zimnowojennego układu, będzie pozwalało na kontakt między państwami, jednak mała szansa, by ONZ był w stanie wypełnić tę lukę - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute).

2020-09-22, 20:47

75. rocznica powstania ONZ. Tomasz Wróblewski: coraz trudniej o wspólną płaszczyznę

Organizację Narodów Zjednoczonych powołano do życia 24 października 1945, kiedy postanowienia konferencji ratyfikowało pięciu przyszłych stałych członków Rady Bezpieczeństwa (Chiny, Francja, ZSRR, Wielka Brytania i USA) oraz większość pozostałych państw członkowskich.

Powiązany Artykuł

onz siedziba free shutter 1200.jpg
PolskieRadio24.pl Świat Świat 75. sesja Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Wyjątkowa debata w dobie pandemii

"Świat jest coraz bardziej rozbity na ośrodki władzy"

Tomasz Wróblewski zwracał uwagę na pogłębiające się podziały w obrębie zglobalizowanego świata. - Konflikty, które dotyczą spraw zdrowia czy polityki cyfrowej, a za chwilę będą dotyczyły klimatu, pokazują, że coraz trudniej wypracować na świecie wspólną płaszczyznę. Im szybciej rosną ambicje Chin, a USA mniej skłonne są do podzielenia się światem z innymi państwami, im bardziej Europa chce wprowadzić swoje standardy, tym napięcia są większe. Świat jest coraz bardziej rozbity na dwa czy trzy ośrodki władzy określające standardy życia - podkreślał.

Kanalizowanie konfliktów

W tym kontekście poruszono kwestie przyszłości Organizacji Narodów Zjednoczonych. - ONZ został stworzony w czasach zimnej wojny, kiedy świat był podzielony, kontakty międzynarodowe były pozrywane i często nie było innych powiązań dyplomatycznych pomiędzy państwami. Taka instytucja, która tworzyła forum do dyskusji i rozmów była sposobem kanalizowania konfliktów - przpomnał publicysta.

"Możliwe, że ONZ zyska na znaczeniu"

- Teraz, w sytuacji rosnących napięć np. USA-Chiny, Europa-Turcja, gdzie coraz ciężej jest znaleźć płaszczyznę porozumienia, możliwe, że ONZ zyska na znaczeniu. Pytanie, czy w tej samej formule, niedostosowanej do realiów współczesnego świata, czy nie wymaga przekonstruowania. (…) ONZ powoli funkcjonuje i tak też podejmuje decyzje, które wymagają wypracowania konsensusu i zabiegów dyplomatycznych. Wielką porażką ONZ była nieumiejętność poradzenia sobie m.in. z polityką migracyjną - dodał gość audycji.

REKLAMA

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"

Prowadzi: Antoni Opaliński

REKLAMA

Gość: Tomasz Wróblewski

Data emisji: 22.09.2020

Godzina emisji: 19.33

PR24/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej