Podpisano umowę na dostawy energii do Centralnego Portu Komunikacyjnego

W rejonie Portu Solidarność powstanie - w zgodzie z najnowszymi wymogami środowiskowymi - nowa elektrociepłownia PGE. Obiekt będzie zasilany gazem ziemnym, ze wsparciem paneli słonecznych. Porozumienie o współpracy podpisały w Warszawie Centralny Port Komunikacyjny, PGE Polska Grupa Energetyczna, PGE Energia Ciepła i PGE Dystrybucja

2020-09-25, 14:00

Podpisano umowę na dostawy energii do Centralnego Portu Komunikacyjnego
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: twitter/CPK/fly4free.pl

Do zasilania nowego lotniska wraz z węzłem kolejowym i sąsiadującym z CPK obszarem Airport City będzie potrzeba od 60 do 100 MW. Podpisane dziś porozumienie zakłada budowę nowoczesnej elektrociepłowni zaprojektowanej specjalnie na potrzeby Portu Solidarność. Jednostka o tej mocy mogłaby zasilić w ciepło ponad 30 tys. mieszkań o łącznej powierzchni ponad 1,5 mln mkw.

 

CPK z nowym typem zasilania

Porozumienie CPK i PGE zakłada zastosowanie trigeneracji, czyli skojarzonego technologicznie wytwarzania: energii elektrycznej, ciepła i chłodu użytkowego. Takie rozwiązanie pozwoli na zmniejszenie ilości i kosztu energii niezbędnej do wytworzenia każdego z tych trzech źródeł z osobna. 


Powiązany Artykuł

cpk 22.jpg
Inwestycje w nowe technologie to sposób na zapaść w lotnictwie. Horała o budowie CPK

– Dzięki współpracy z PGE powstanie nowoczesna instalacja pomyślana specjalnie na potrzeby CPK. Zastosowane rozwiązania muszą być zaprojektowane z myślą o zminimalizowaniu wpływu infrastruktury na środowisko naturalne. Naszym celem w dłuższym horyzoncie czasowym jest bowiem budowa w Polsce nowego systemu transportu, którego sercem będzie CPK, z maksymalnie dużym udziałem energii z OZE – powiedział Mikołaj Wild, prezes CPK.

REKLAMA

Współpraca CPK i PGE będzie dotyczyła między innymi szacowania zapotrzebowania na energię elektryczną, ciepło i chłód. Obie strony zadeklarowały, że przygotują też wspólny harmonogram inwestycji.

Na energetycznej infrastrukturze CPK zyskają gminy 

Dzięki budowie CPK poprawie ulegnie również lokalna infrastruktura energetyczna. Energia i ciepło popłyną również do sąsiadów inwestycji,  co oznacza, że skorzystają także okoliczne gminy i ich mieszkańcy. Jak podkreślają przedstawiciele PGE EC, inwestycja wskaże ponadto kierunek, w którym będzie zmierzała energetyka cieplna w przyszłości. Zastosowane na CPK nowoczesne technologie będą później wykorzystywane także przy innych inwestycjach w Polsce.

CPK będzie miał stacje ładowania aut

PGE zapowiada, że w ramach inteligentnej sieci ciepłowniczej dla CPK zastosuje zwiększające efektywność rozwiązania takie jak odzysk ciepła z infrastruktury IT (np. z serwerowni). Projektanci CPK uwzględnią zaś w projekcie rozwiązania dotyczące elektromobilności, np. zlokalizują na terenie portu lotniczego i w jego sąsiedztwie stacje do ładowania elektrycznych: samochodów, autobusów i pojazdów obsługi lotniska.

REKLAMA


Powiązany Artykuł

cpk 1200(1).jpg
Program inwestycyjny CPK to 95 tys. miejsc pracy

Umowa z PGE jest kolejnym porozumieniem podpisanym przez spółkę CPK z kluczowymi partnerami na potrzeby realizacji tej największej inwestycji infrastrukturalnej w Polsce. W marcu tego roku CPK zawarł porozumienie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, a w lipcu z  Zarządem Morskiego Portu w Gdyni.

 

PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej