Tarnów chce odrodzić tradycje winiarskie. Małopolski Szlak Winny będzie się rozwijał

Władze Tarnowa chcą utworzyć Małopolskie Centrum Winiarstwa, którego zadaniem będzie promocja turystyki winiarskiej. W ramach tej inicjatywy w miejskim Parku Sanguszków miałaby także powstać winnica, nawiązująca do tradycji tamtejszej dawnej winnicy książęcej.

2020-09-28, 09:15

Tarnów chce odrodzić tradycje winiarskie. Małopolski Szlak Winny będzie się rozwijał
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock/Syda Productions

Jak oceniła wiceprezydent Tarnowa Agnieszka Kawa, ziemia tarnowska należy do najprężniej rozwijających się regionów winiarskich w Małopolsce – w gminach ościennych gospodaruje ponad 40 winiarzy, którzy produkują i sprzedają swoje wina. Zgodnie z zamierzeniami, jednym z zadań planowanego Małopolskiego Centrum Winiarstwa ma być wspieranie promocji i reklamy oferty enoturystycznej, czyli turystyki winiarskiej Małopolski, zwłaszcza regionu tarnowskiego, pod marką ENOTarnowskie.

– Ma to pokazać, że nie tylko mamy świetny mikroklimat, ale także kilkusetletnią tradycję w uprawie winorośli – zaznaczyła przedstawicielka władz miasta.

Powiązany Artykuł

winnice1200.jpg
Wina pod kontrolą. W Polsce powstanie ewidencja winnic

Nawiązanie do tradycji

Planowane centrum swoim zasięgiem obejmowałoby nie tylko na Tarnów, ale także okoliczne gminy Pleśna, Tuchów i Ciężkowice, gdzie od kilku lat działają winnice. Miasto ma w planach podjęcie wspólnych działań z tamtejszymi samorządami. W ramach placówki miałaby powstać także niewielka winnica w Parku Sanguszków w Tarnowie.
– Chcemy odtworzyć dawną książęcą winnicę na terenach koło dawnego pałacu Sanguszków, bo to nawiązanie do tradycji. Sama winnica miałaby być prowadzona w systemie rolnictwa ekologicznego, jak dawniej – zapowiedział Marcin Pałach, dyrektor Tarnowskiego Centrum Informacji.

W winnicy nasadzone byłyby stare odmiany winorośli, które występowały w przeszłości na tych terenach. W planach jest także zaadaptowanie starego spichlerza, gdzie na stałe miałyby być ulokowane sale wystawowe, warsztaty, sala degustacyjna i winoteka. Fragment starego sadu zostałby przystosowany do odpoczynku. Nieopodal znajduje się też stodoła, która w planach ma być przerobiona na miejsce większych spotkań.

Koszt całego projektu szacowany jest na około 30 mln zł. Przygotowywany jest już wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia z funduszy znajdujących się w dyspozycji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

REKLAMA


120 plantacji

Według danych Gorczańskiej Organizacji Turystycznej, która jest organizatorem szlaku wina w Małopolsce, województwo to jest przodującym regionem w naszym kraju pod względem liczby funkcjonujących winnic. Do tej pory powstało tam już co najmniej 120 takich plantacji, z których 43 prowadzi zarejestrowaną komercyjną działalność. Obszary przodujące w tej dziedzinie rolnictwa to przede wszystkim Wyżyna Krakowsko-Częstochowska w okolicach Ojcowskiego Parku Narodowego oraz Pogórze Rożnowsko-Ciężkowickie na wschodzie regionu. Według specjalistów gama wyrabianych w Małopolsce win jest szeroka i urozmaicona. Poza klasycznymi winami białymi, czerwonymi i różowymi, wytrawnymi czy półwytrawnymi, w regionie powstają również wina słodkie oraz musujące.

Siedem lat temu powstał Małopolski Szlak Winny, w ramach którego wytypowano i połączono szlakiem wybrane winnice. Obecnie zrzesza on 40 tego typu plantacji. Główną ideą szlaku jest zachęcenie turystów do odkrywania małopolskich winnic, spotkań z ich właścicielami, odkrywania dziedzictwa oraz obcowania z przyrodą regionu.

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej