"Skłócenie Armenii i Azerbejdżanu udało się bardzo dobrze". Ekspert o konflikcie o Karabach
- Władze radzieckie zaczęły manipulować sentymentami obu społeczności. Na skutek kreowania osadnictwa powstawały enklawy ludów, przez co wewnątrz Azerbejdżanu powstała enklawa ormiańska. To było celowe po to, by skłócić te dwie społeczności - powiedział w Polskim Radiu 24 Mariusz Marszewski z Ośrodka Studiów Wschodnich, specjalista od Kaukazu i Azji Centralnej.
2020-09-29, 20:10
Rozmowa dotyczyła konfliktu o Karabach między Azerbejdżanem a Armenią. - Spór w Karabachu ma bardzo długą historię. Rozpoczął się jeszcze w trakcie istnienia Związku Radzieckiego. Było to związane z kształtem republik związkowych, które z punktu widzenia Kremla starano się tak podzielić, aby nie mogły samodzielnie wyjść z ZSRR - wyjaśnił.
Powiązany Artykuł
Grzegorz Kuczyński: konflikt między Armenią a Azerbejdżanem jest na rękę Rosji
- Na skutek kreowania osadnictwa powstawały enklawy ludów, przez co wewnątrz Azerbejdżanu powstała enklawa ormiańska. To było celowe po to, by skłócić te dwie społeczności i to się bardzo dobrze udało. Władze radzieckie zaczęły manipulować sentymentami obu społeczności, co doprowadziło do powstania parapaństwa ormiańskiego na terenie Azerbejdżanu, które przez Azerbejdżan nie zostało uznane - dodał.
- Armenia oskarża Turcję o zestrzelenie myśliwca Su-25. "Nasz pilot nie żyje"
- Walki w Górskim Karabachu. Rosja nazywa sprawę wrażliwą, Turcja oferuje każde wsparcie
Zdaniem eksperta "Rosja dąży do zamrożenia tego konfliktu. Zarówno Azerbejdżan jak i Armenia są uwikłane w relacje z Rosją. Bazy rosyjskie i żołnierze rosyjscy rozmieszczeni są w Armenii, co w Azerbejdżanie jest traktowane jako rosyjski protektorat. Z drugiej strony Rosja sprzedaje broń Azerbejdżanowi. Ten konflikt to idealny środek nacisku na oba kraje".
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: Stan rzeczy
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Mariusz Marszewski (OSW)
REKLAMA
Data emisji: 29.09.2020
Godzina emisji: 19.33
PR24/pkr
Polecane
REKLAMA