Polska Wielki Projekt o rodzinie. Ekspert: jej rola pozostaje niezastępowalna
- Rodzina jest, z jednej strony, nośnikiem tożsamości, a z drugiej - miejscem, w którym człowiek uczy się języka, kultury i kompetencji społecznych, oraz zaczyna odróżniać dobro od zła. To miejsce niezastępowalne - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Bojemska, przewodnicząca Rady Rodziny. Gościem "Tematu dnia" był także Paweł Wojnicki z Citizengo Polska.
2020-10-11, 13:00
Według najnowszych danych GUS, przyrost naturalny na 1000 ludności wyniósł w Polsce w lipcu 2020 r. -0,2, a współczynnik obciążenia demograficznego wyniósł 67 - to pokazuje, że obecnie na 100 osób w wieku produkcyjnym przypada 67 osób w wieku post-produkcyjnymi dane te będę się niekorzystnie zmieniać. Zagadnieniom rodziny i polityki społecznej były także poświęcone dyskusje panelowe na kongresie Polska Wielki Projekt. Dyskusję moderowała Dorota Bojemska, a uczestniczył w niej Paweł Wojnicki - goście Polskiego Radia 24.
Powiązany Artykuł
Wicemister rodziny: 500+ działa lepiej niż zakładaliśmy - resort nie planuje zmian
Dorota Bojemska podkreślała, że w dyskusji starała się narzucić perspektywę demograficzną i znacznie szerszą, perspektywę cywilizacyjną i tożsamościową. - O ile możemy mówić o zmianie modelu rodziny z wielopokoleniowej na nuklearną, to rola rodziny pozostaje niezmienną i niezastępowalną - jest ona - z jednej strony - nośnikiem tożsamości, z drugiej - miejscem, w którym człowiek uczy się języka, kultury i kompetencji społecznych, oraz zaczyna odróżniać dobro od zła. To miejsce niezastępowalne, bowiem rodzina i system wartości, to jest pakiet - oceniła gość "Tematu dnia".
"Jest bardzo dużo do zrobienia"
Paweł Wojnicki ocenił, że "zjawisko nietrwałości rodziny jest faktem", podczas, gdy "trwałość rodzin jest jednym z kluczowych elementów demografii". - W skali kraju 30-kilka procent małżeństw się rozwodzi, ale prawie 70 procent się nie rozwodzi. Dynamika jest oczywiście negatywna, ale statystyki pokazują, że większość małżeństw, które się rozwodzą, nie ma dzieci - zauważył.
- Analizując trwałość rodziny, czy zastanawiając się, co można zrobić, żeby była ona dobrem społecznym - by była tak opromieniona społecznie, żeby każdy, komu udało się mieć trwałą rodzinę, czuł się rzeczywiście, dobrze - to wydaje się, że tutaj jest bardzo dużo do zrobienia - zaznaczył Paweł Wojnicki i wskazał rolę przekazów społecznych w mediach, adresowanych do singli.
REKLAMA
- "Rządowe programy społeczne są i będą realizowane". Minister rodziny zapewnia
- Eksperci: budżet państwa trzeszczy w szwach, więc trzeba ostrożnie wydawać pieniądze
Zgodziła się z tym Dorota Bojemska. - Rzeczywiście, przekaz kulturowy, w pewien sposób stoi w sprzeczności z tym, co chcielibyśmy widzieć jako wartości bliskie rodzinie. Mamy do czynienia z promowaniem postaw indywidualistycznych i konsupmcyjnych. To jest coś co siłą rzeczy stoi w opozycji do tego wszystkiego, z czym wiąże się z życie w rodzinie, to znaczy troski, empatii, przesunięcia się by zrobić miejsce drugiemu, pewnego szacunku do innych - wskazała Dorota Bojemska.
Posłuchaj
W rozmowie więcej o rodzinie w XXI wieku i wyzwaniach demograficznych stojących przez Polską. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. Partnerem medialnym kongresu Polska Wielki Projekt jest Polskie Radio.
REKLAMA
***
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Goście: Dorota Bojemska (przewodnicząca Rady Rodziny), Paweł Wojnicki (Citizengo Polska)
REKLAMA
Data emisji: 11.10.2020
Godz. emisji: 11.30
mbl
REKLAMA