"Po złoto". Film dokumentalny o Władysławie Kozakiewiczu

- Najpierw pokazujemy bardzo długą drogę, kiedy sportowiec dochodzi do Moskwy. To bardzo ciekawa historia jego wzlotów i upadków. Drugą rzeczą jest to, co się dzieje po igrzyskach. Natomiast gest Kozakiewicza jest kulminacją - powiedział w Polskim Radiu 24 Darek Dikti, producent filmu. Gościem audycji był także Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. 

2020-10-13, 11:07

"Po złoto". Film dokumentalny o Władysławie Kozakiewiczu
Kozakiewicz chwilę po triumfie na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie. Foto: PAP/ITARR TASS

W poniedziałek odbyła się premiera filmu dokumentalnego o legendarnym mistrzu olimpijskim w skoku o tyczce. Władysław Kozakiewicz to złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku. Do historii przeszedł jako autor słynnego gestu, który dla milionów Polaków stał się symbolem sprzeciwu wobec komunistycznego reżimu.


Posłuchaj

"Po złoto". Film o Władysławie Kozakiewiczu (Towarzystwo Niepokornych) 23:34
+
Dodaj do playlisty

 

- Myślę, że tak jest, że czasami takie drobne, niezamierzone momenty, jakby nieświadome, wywołują dużo większy efekt niż były w zamierzeniu. Dał upust swoim emocjom, był wkurzony na tę publiczność. Jak od początku zakładaliśmy, nasz film jest o człowieku, który w samym centrum, w samym sercu imperium pokazuje to, co właśnie pokazał - powiedział w Polskim Radiu 24 Darek Dikti. 

Powiązany Artykuł

Władysław Kozakiewicz 1200 F.jpg
Kozakiewicz o słynnym geście w Moskwie: chcieli mi odebrać medal

- W filmie pokazujemy najpierw bardzo długą drogę, kiedy nasz Kozakiewicz dochodzi do Moskwy. Sama ta historia jest bardzo ciekawa. To historia jego wzlotów i upadków. Drugą rzeczą jest to, co się dzieje po igrzyskach. Gest Kozakiewicza jest kulminacją. Pokazujemy też, że musiał on przeżyć nawałnicę: żeby przypadkiem mu nie odebrano medalu za niesportowe zachowanie i obrazę radzieckiej publiczności. Były naciski, żeby coś takiego zrobić - dodał gość PR24.

REKLAMA

Moskiewskie Igrzyska Olimpijskie w 1980 roku odbywały się w cieniu sowieckiej agresji na Afganistan. W wyniku bojkotu wzięło w nich udział tylko 81 państw, a narodowych komitetów olimpijskich było wtedy 145. Na znak protestu 16 państw podczas uroczystości otwarcia igrzysk maszerowało pod flagami olimpijskimi.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Towarzystwo niepokornych"

Prowadzący: Jan Ruman, Paweł Nowacki

REKLAMA

Goście: Darek Dikti, Arkadiusz Gołębiewski

Data emisji: 12.10.2020

Godzina:  22.06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej