"Kościół niemiecki jest w realnej schizmie". Robert Tekieli o drodze synodalnej w Niemczech

- Reformacja zadała najgłębszą ranę Kościołowi w jego historii (…), w tej chwili Kościół niemiecki idzie przeciwko Chrystusowi - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Tekieli, publicysta.

2020-10-15, 12:55

"Kościół niemiecki jest w realnej schizmie". Robert Tekieli o drodze synodalnej w Niemczech
Widok na Kościół Wszystkich Świętych w Wittenberdze (Niemcy), na drzwiach którego, zgodnie z legendą, Marcin Luter przybił 95 tez, wzywając do dysputy o kryzysie w Kościele katolickim. . Foto: shutterstock.com

"Droga synodalna" to zaplanowany na dwa lata proces, na który zdecydowali się niemieccy biskupi w porozumieniu z Komitetem Centralnym Katolików Niemieckich, organizacją zrzeszającą część katolików świeckich.

Powiązany Artykuł

1200_Jędraszewski_EN.jpg
Abp Jędraszewski: dziś próbuje się podkopać fundamenty chrześcijańskiej Europy

Robert Tekieli wymienił cztery główne podnoszone kwestie podnoszone przez drogę synodalną,  dyskusję o władzy w Kościele, moralność seksualna, celibat oraz rola kobiet. - Droga synodalna zakłada podejmowanie decyzji na równi przez biskupów i osoby świeckie, które będą wprowadzane w diecezjach z woli biskupa. Jednak celibat czy rola kobiet w Kościele nie są decyzjami, które może podjąć któryś lokalny Kościół, to rola Kościoła powszechnego - podkreślał.

Publicysta przypominał, że papież Benedykt nie spotykał się z przychylnym przejęciem w swoim rodzinnym kraju. - Był w absolutnej mniejszości wśród biskupów niemieckich, którzy obrazili się na fakt, że ten, wydawało się całkowicie zepchnięty do rogu, wsteczny konserwatysta, który co prawda jest jednym z najwybitniejszych teologów ostatnich lat, jest w stanie mieć wpływ na Kościół - zauważył.

- O ile co do władzy w Kościele dyskusja trwa od ponad tysiąca lat, czy ma być "papieski" czy kolegialny, o tyle to jednak papież jest nieomylny i to on ma prymat w kościele - dodał.

REKLAMA

"Demokratyzacja i protestantyzacja Kościoła"

Gość ocenił wpływ dyskusji w Niemczech na Kościół powszechny. - To może być albo szczepionka, albo trucizna. Bardzo wielu poważnych i mądrych ludzi ostrzegało, że w wynik Soboru Watykańskiego II mamy do czynienia z dominacją teleologicznej myśli niemieckiej. Efekt tego soboru jest taki, że Kościół katolicki jest w tej chwili wspólnotą, która zmniejsza się co roku o ćwierć miliona wiernych - stwierdził Robert Tekieli. 

Czytaj także: 

Zapraszamy do wysłuchania zapisu rozmowy.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Ryszard Gromadzki

REKLAMA

Gość: Robert Tekieli

Data emisji:15.10.2020

Godzina emisji

PR24/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej