"Olbrzymi potencjał". Prof. Jan Żaryn o tradycji nurtu narodowego w Polsce
- Polski ruch narodowy został dramatycznie skonfrontowane z dwoma totalitaryzmami. Zdecydowana większość narodowców została wymordowana przez okupanta niemieckiego podczas II wojny światowej. Natomiast komuniści byli równie wytwornymi przeciwnikami - mówił na antenie Polskiego Radia 24 historyk prof. Jan Żaryn.
2020-10-18, 12:33
Posłuchaj
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że przedwojenny obóz narodowy był znaczącą siłą. - Należeli do niego robotnicy, drobnomieszczaństwo, intelektualiści. Potencjał był olbrzymi. Zostało to dramatycznie skonfrontowane z dwoma totalitaryzmami. Zdecydowana większość narodowców została wymordowana przez okupanta niemieckiego w latach II wojny światowej. Obóz narodowy, w postrzeganiu przeciwników państwa polskiego, na pierwszym miejscu stawiał Niemców, dostrzegając w nich zagrożenie dla polskości - powiedział prof. Jan Żaryn.
Powiązany Artykuł
Śmierć Bohdana Piaseckiego. Do dziś nie zidentyfikowano sprawców
Jego zdaniem komuniści byli "równie wytwornymi przeciwnikami obozu narodowego". - Związane było to z faktem, że rząd polski na uchodźstwie sformułowany jesienią 1944 roku, po zakończeniu misji Stanisława Mikołajczyka, opierał się na działaczach Stronnictwa Narodowego i PPS. Niezwykła koalicja funkcjonowała na emigracji do 1972 roku. Mieliśmy tam ciągłość myśli narodowej. Natomiast w Polsce po 1956 roku miała miejsce nagonka przeciwko dawnym liderom SN, którzy przeżyli kataklizm wojenno-stalinowski - tłumaczył historyk.
Posłuchaj
W PRL narracji obozu narodowego używał Bolesław Piasecki, powstał PAX i Ruch Księży Patriotów. Natomiast na emigracji grupa Jędrzeja Giertych dokonała rozłamu decydując się na współpracę z komunistami.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "PRL - Historia Prawdziwa"
Prowadzący: Robert Tekieli
Gość: prof. Jan Żaryn (historyk)
REKLAMA
Data emisji: 18.10.2020
Godzina: 11.06
REKLAMA