"Wyrównywanie szans krajów UE". Prof. Michał Kleiber o Inicjatywie Trójmorza

- Inicjatywa Trójmorza ma olbrzymi potencjał, jest ważna zarówno dla naszego kraju, jak i regionu. Wyrażone w przeszłości poparcie ze strony amerykańskiej napawa optymizmem - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny "Wszystko Co Najważniejsze", były prezes PAN.

2020-10-19, 16:43

"Wyrównywanie szans krajów UE". Prof. Michał Kleiber o Inicjatywie Trójmorza

Prezydent Andrzej Duda bierze w poniedziałek udział w 5. szczycie Inicjatywy Trójmorza w stolicy Estonii, Tallinie. Pandemia koronawirusa, partnerstwo atlantyckie w kontekście wyborów prezydenckich w USA i budżet unijny - to trzy główne tematy szczytu.

Powiązany Artykuł

wiad szczerski.jpg
"Prezydent Andrzej Duda jest symbolem całej inicjatywy". Szczerski o szczycie Trójmorza

Prof. Michał Kleiber podkreślał, że Inicjatywa Trójmorza, która obecnie ze względu na pandemię koronawirusa spowolniła, w najbliższym czasie ulegnie przyśpieszeniu. - Nikt nie ma wątpliwości, że to droga do tego, by szybko wyrównywać ciągle istniejące różnice w Europie. One są już wyrównywane, ale chcemy, by działo się to szybciej. Ta inicjatywa może się temu dobrze przysłużyć - stwierdził.

"Potencjał Trójmorza przyśpieszy nasz rozwój"

Gość audycji podkreślał, że na przyjęciu nowych państw skorzystały zarówno kraje Zachodu, jak i nowo przyjęte państwa byłego bloku wschodniego. - Historia świata nie zna sytuacji, w której dokonywałyby się takie duże transfery finansowe, jak to miało miejsce w ostatnich latach w UE. Polska, która wchodząc do wspólnoty, miała PKB na poziomie 40 proc. średniej unijnej, teraz ma ponad 70 proc. Potencjał Inicjatywy Trójmorza dlatego jest wielki, że przyśpieszy nasz rozwój, w pewnym sensie będziemy niezależni od reszty "starej UE. Otwierają się przed nami zupełnie nowe perspektywy" - dodał profesor.

Posłuchaj

19.10.2020 Prof. Michał Kleiber (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 13:08
+
Dodaj do playlisty

Trójmorze jest inicjatywą polityczno-gospodarczą powołaną w 2015 r. z inicjatywy prezydentów Polski i Chorwacji. Obecnie do grupy należy 12 państw UE - Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry - położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym.

REKLAMA

Czytaj także:

    Więcej w nagraniu.

    * * *

    Audycja: Temat dnia / Gość PR24

    Prowadzący: Antoni Trzmiel

    REKLAMA

    Gość: prof. Michał Kleiber

    Data emisji: 19.10.2020

    Godzina emisji: 14:16

    PR24/ka

    REKLAMA

    Polecane

    REKLAMA

    Wróć do strony głównej