"Polska gospodarka radzi sobie nieźle, ale musimy być czujni". Ekspert o wynikach PKB strefy euro

- Dzisiaj sztuką prowadzenia polityki gospodarczej jest umiejętność balansowania pomiędzy zachowaniem zdolności produkcyjnych gospodarki, jednocześnie nie narażając zdrowia i życia obywateli - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Dietl, prezes GPW.

2020-10-21, 15:40

"Polska gospodarka radzi sobie nieźle, ale musimy być czujni". Ekspert o wynikach PKB strefy euro
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Materiały prasowe GPW

We wrześniu, w porównaniu z tym samym okresem 2019 roku, produkcja przemysłowa wzrosła o 5,9 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z sierpniem wzrost wyniósł 15,5 procent.

Powiązany Artykuł

1200_finanse_shutterstock.jpg
Eksperci: gospodarka częściowo odrobiła spadki spowodowane pandemią, ale niepewność pozostała

Marek Dietl komentował dotychczasowe skutki gospodarcze pandemii koronawirusa. - Widzimy poważne problemy gospodarcze i zawirowania w USA, natomiast gospodarka chińska nadrobiła straty przełomu i będzie rosła. Polska gospodarka na tle strefy euro wypada dobrze, produkcja przemysłowa wzrosła o 6 proc., w sytuacji gdzie większość krajów strefy notuje poważne spadki w tym zakresie. Ubytek miejsc pracy o 1 do 2 proc. to w porównaniu z innym krajami UE wciąż bardzo dobry wskaźnik - mówił gość audycji.

- Polska gospodarka mimo wszystkich zawirowań radzi sobie nieźle, chociaż musimy być cały czas czujni - zaznaczył prezes GPW.

Jak zaznaczył gość audycji, kłopoty gospodarki amerykańskiej odbijają się na kondycji krajów strefy euro. - Główne problemy odczuwają gospodarki, które zaopatrują USA i inne kraje w dobra przemysłowe, tu na pierwszy plan wychodzą Niemy, które są dużym producentem maszyn i narzędzi do produkcji, czyli tzw. dóbr pośrednich. Tam sytuacja jest dość trudna, na czym cierpi cała strefa euro, natomiast w Polsce produkcja przemysłowa jest wciąż na wysokim poziomie, osłabienie naszej waluty spowodowało amortyzację skutków tych zawirowań - stwierdził.

REKLAMA

- Nasza gospodarka jest konkurencyjna, ponieważ nie jesteśmy w lockdownie i możemy wciąż prowadzić w miarę normalną działalność gospodarczą oraz dlatego, że nasza waluta się osłabiła - dodał, tłumacząc, że obniżka kursu złotego sprawia, że nasze produkty są bardziej konkurencyjne za granicą.

Posłuchaj

21.10.2020 Marek Dietl (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 6:52
+
Dodaj do playlisty

Komentując sytuację na GPW, Marek Dietl zauważył, że choć część firm się osłabiła, to sektor informatyczny notuje rekordowe wartości indeksów. - Widać jak rozwarstwia się gospodarka, na tych, którzy są w świecie cyfrowym i inwestorzy mają do nich bardzo pozytywne nastawienie, oraz na tradycyjne branże, w tym instytucje finansowe. Są obawy, że gdyby doszło do pogorszenia się sytuacji w Polsce, to pierwszymi jej ofiarami mogą być banki - powiedział.

Czytaj także:

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

REKLAMA

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Goście: Marek Dietl

Data emisji: 21.10.2020

Godzina emisji: 14.06

REKLAMA

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej