Powstanie koncepcja Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej. Umowa podpisana

Samorząd województwa lubelskiego chce utworzyć kolej aglomeracyjną wokół Lublina, z wygodnym dojazdem do tego miasta. Zarządca krajowej sieci kolejowej PKP Polskie Linie Kolejowe wyraził chęć pomocy przy realizacji projektu.

2020-11-05, 14:34

Powstanie koncepcja Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej. Umowa podpisana
W związku ze zmianą czasu (z 29 na 30 października) pociągi PKP Intercity będą mieć godzinny postój na najbliżej stacji.Foto: Konrad Krajewski/shutterstock

Dziś podpisana została między PKP PLK a spółką Schuessler-Plan Inżynierzy umowa na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej. Koszt wykonania tej koncepcji to 650 tys. zł netto. Połowę tej kwoty zobowiązało się pokryć województwo lubelskie, a pozostałą część sfinansują PKP PLK.

- To bardzo ważne działanie, bo ono doprowadzi do tego, że kolej będzie stanowiła podstawowy środek transportu, obsługujący aglomerację lubelską, będzie można korzystać ze sprawnego transportu kolejowego, który jest środkiem transportu najbardziej bezpiecznym, ekologicznym i będzie też konkurencyjny z całą pewnością wobec innych – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel na czwartkowej wideokonferencji.

Powiązany Artykuł

shutterstock_pendolino 1200.jpg
Ważne informacje dla podróżnych. PKP Intercity zapowiada ograniczenie kursowania pociągów

Lepsza komunikacja w Lubelskiem

Jak mówił marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, kolej objęłaby swoim zasięgiem kilka miejscowości. Będą to, od północy Parczew i Lubartów, od wschodu Chełm, od południa z możliwością przedłużenia do Janowa i Biłgoraja. Od strony zachodniej kolej dotarłaby do Puław.

Posłuchaj

Jarosław Stawiarski: kolej objęłaby swoim zasięgiem kilka miejscowości (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

Prezes PKP PLK Ireneusz Merchel powiedział, że koleje aglomeracyjne są potrzebne nie tylko w dużych ośrodkach jak Trójmiasto, Śląsk czy Warszawa, ale będą też powstawać także w mniejszych aglomeracjach, jak Szczecin czy Rzeszów.

REKLAMA

- Projekt Lubelskiej Kolei Aglomeracyjnej wpisuje się w rozwój takiej kolei w całym kraju – zaznaczył.

Samorząd otrzyma wsparcie z programu Kolej Plus, którego celem jest rewitalizacja lokalnych połączeń kolejowych.

Ruszają prace nad koncepcją

W ramach koncepcji dokładnie przeanalizowany ma być obszar, jaki obejmować będzie LKA. Zbadana zostanie też możliwość budowy nowych linii kolejowych z Szastarki przez Janów Lubelski do Biłgoraja oraz z Lublina do Łęcznej. Rozważona zostanie elektryfikacja odcinka Lublin - Łuków, a także budowa nowej łącznicy do Lotniska Lublin od strony Chełma.

Planowana jest również budowa nowych przystanków kolejowych i modernizacja już istniejących, dostosowanie peronów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Obok przystanków mają powstać węzły przesiadkowe, dzięki którym możliwa będzie integracja kolei z innymi środkami transportu.

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej