Prof. Kleiber o budżecie UE: jestem ostrożnym optymistą ws. kompromisu
- Kompromisem mogłoby być np. pozostawienie proponowanych przez polityków unijnych zapisów, ale z adnotacją, która by wyjaśniła, jakie sprawy mogłyby być uznawanie za łamanie praworządności - mówił w Polskim Radiu 24 nt. budżetu UE prof. Michał Kleiber, były prezes Polskiej Akademii Nauk.
2020-11-17, 20:44
Polska nie zgodzi się na powiązanie unijnego budżetu z tak zwaną zasadą praworządności. Możliwe jest więc zawetowanie budżetu UE na lata 2021-27. Innym krajem, który może podobnie postąpić, są Węgry.
Posłuchaj
- Większość nas jest zwolennikami obecności w Unii i to takiej obecności, w której mamy dużo do powiedzenia - zaznaczył prof. Michał Kleiber. - Z drugiej strony, rzeczywiście jest tak, trzeba to dobitnie powiedzieć, że to stanowisko unijne, które w tej chwili się kształtuje w sprawie zarówno budżetu, jak i funduszu odbudowy popandemijnej, to stanowisko, które jest z polskiej perspektywy nie do zaakceptowania - dodał.
Powiązany Artykuł
"Tworzono normy prawne niezgodne z traktatami". Müller o wecie ws. budżetu UE
"Trudna sytuacja, ale jestem umiarkowanym optymistą"
Według b. prezesa PAN, "powinniśmy już od wielu miesięcy przygotowywać się na podobną sytuację i przekonywać, udowadniać, pisać, potwierdzać swoją obecnością w Brukseli polskie stanowisko".
- Sytuacja jest bardzo trudna, ale byłbym skłonny trochę zdjąć emocje z tego tematu. Jestem umiarkowanym optymistą, że uda się znaleźć kompromis. Wyobrażam sobie, że tym kompromisem mogłoby być np. pozostawienie proponowanych przez polityków unijnych zapisów, ale z adnotacją, która by wyjaśniła jakie sprawy mogłyby być uznawanie za łamanie praworządności - ocenił gość PR24.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: prof. Michał Kleiber
Data emisji: 17.11.2020
Godzina emisji: 20.07
REKLAMA
Polskie Radio 24/ms
REKLAMA