Wideoszczyt z udziałem europejskich przywódców. Pakiet budżetowy może zdominować konferencję
Unijny pakiet budżetowy może dziś być głównym tematem wideoszczytu z udziałem europejskich przywódców, który rozpocznie się około 18.00.
2020-11-19, 06:34
Początkowo szczyt miał być poświęcony wyłącznie walce z pandemią i koordynacji działań, ale po sprzeciwie Polski i Węgier ta sprawa może zdominować wideokonferencję.
Warszawa i Budapeszt poinformowały w poniedziałek, że nie mogą zaakceptować budżetu Unii na 2021-2027 i funduszu odbudowy po pandemii z powodu dołączonych do nich przepisów uzależniających wypłatę funduszy od stanu praworządności. Polska i Węgry argumentują, że brak jest gwarancji poszanowania traktatowych praw krajów członkowskich.
Powiązany Artykuł
Premier: UE karząca słabszych to nie jest Unia, do której wchodziliśmy
Posłuchaj
REKLAMA
Od poniedziałku z Brukseli i różnych europejskich stolic płyną apele do Warszawy i Budapesztu, by zaakceptowały pakiet budżetowy, bo jego odrzucenie będzie kosztowne dla obywateli i firm w Unii czekających na pieniądze. Polska, jak mówił premier Mateusz Morawiecki, czeka na konstruktywne propozycje zgodne z unijnymi traktatami.
- "Możliwe narzędzie nacisku na Polskę lub inny kraj". Senator PiS o uzależnieniu funduszy od praworządności
- Weto ws. budżetu UE. Prof. Grabowska: to jest normalny mechanizm wyrażania sprzeciwu
Mechanizm warunkowości nazwał mglistym, niejasnym, niekonkretnym, arbitralnym służącym politycznym decyzjom. - Dlatego mówimy głośne NIE dla różnych karcących nas niczym dzieci mechanizmów, które w nierówny sposób traktują Polskę i inne kraje członkowskie Unii Europejskiej. To jest gra o suwerenność - mówił wczoraj w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.
Patowa sytuacja
Po dzisiejszym wideoszczycie nie należy się spodziewać przełomu. Nie ma na razie rozwiązania patowej sytuacji i trwa poszukiwanie rozwiązań. - Mogę zapewnić wszystkich, którzy się wahają, że Komisja będzie gwarantować, by w przypadku uruchomienia mechanizmu stosowane były najwyższe standardy obiektywizmu - powiedział w poniedziałek komisarz do spraw budżetu Johanes Hahn.
REKLAMA
Deklaracja dołączona do pakietu budżetowego stwierdzająca, że mechanizm warunkowości nie będzie ani uznaniowy, ani dyskryminujący i będzie stosowany według obiektywnych kryteriów to jedna z rozważanych propozycji przełamania impasu. Nie jest wykluczone, że prawdziwe negocjacje w tej sprawie odbędą się w grudniu, bo wtedy do Brukseli na szczyt mają przylecieć przywódcy 27 krajów.
Jeśli natomiast chodzi o pandemię, to unijni przywódcy mają dziś rozmawiać o możliwości ujednolicenia procedur i o wzajemnym uznawaniu szybkich testów antygenowych. Nie są tak dokładne jak te tradycyjne PCR, ale są szybkie i tanie i pozwalają przesiewać osoby zakażone oraz tropić pola transmisji koronawirusa. Wczoraj Komisja Europejska opublikowała rekomendacje w tej sprawie.
dn
REKLAMA