Prezes Stowarzyszenia Aktywizacji Polesia Lubelskiego: chciałam rozbudzić zapał w społeczności wsi
- Kraina Rumianku powstała z moich poszukiwań czegoś co pomogłoby ożywić społeczność lokalną - mówiła w Polskim Radiu 24 prezes Fundacji, Gabriela Bilkiewicz.
2020-11-29, 08:30
Kraina Rumianku to wioska tematyczna gdzie dzieci i młodzież oraz dorośli mogą doświadczyć jak żyli, pracowali i odpoczywali nasi przodkowie. Wszystko to dzieje się w scenerii polskiej wsi gdzie dawne obyczaje są wciąż żywe i praktykowane.
- Moja przygoda we wsi Hołowno na wschodzie Polski, rozpoczęła się od pasji męża. Mimo, że skończył on studia, chciał mieszkać i pracować na wsi. Ja nie, chciałam mieszkać w mieście, ale życie ułożyło się inaczej. W miejscu, do którego trafiłam, nie było nic, oprócz sklepów z alkoholem, więc powstał pomysł na Ośrodek Edukacji Regionalnej - powiedziała prezes Stowarzyszenie Aktywizacji Polesia Lubelskiego.
Powiązany Artykuł
Działania fundacji w czasie pandemii. "Cała transplantologia stanęła przed ogromnym wyzwaniem"
Wiejskie SPA
Jak dodała, prowadzone są warsztaty etnograficzne i rękodzielnicze, zielone szkoły, zajęcia okołoświąteczne Wielkanocne i Bożonarodzeniowe, imprezy integracyjne. Są też usługi wiejskiego SPA oraz weekendy dla rodzin i turystów indywidualnych.
Sukcesem Stowarzyszenia Aktywizacji Polesia Lubelskiego, jest między innymi nagroda główna w ogólnopolskim konkursie na "Najlepszą Inicjatywę Obywatelską" Fundacji "Pro Publico Bono" (Kraków 2006r.) Zgłoszona inicjatywa to "Rozwój przedsiębiorczości na wsi w oparciu o dziedzictwo kulturowe i zasoby środowiska naturalnego".
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej rozmowy.
Posłuchaj
REKLAMA