Aleksander Sulkiewicz – tatarski przyjaciel Piłsudskiego
Bliski przyjaciel Piłsudskiego, muzułmanin i wielki patriota. Aleksander Sulkiewicz był kontynuatorem pięknej tradycji Tatarów, którzy wiernie służyli Polsce już od XVI wieku.
2020-12-08, 05:35
8 grudnia 1867 roku urodził się Aleksander Sulkiewicz, polski działacz socjalistyczny i niepodległościowy.
Tatar i praktykujący muzułmanin, absolwent szkoły średniej w Sejnach, w 1892 roku uczestniczył w założycielskim zjeździe Polskiej Partii Socjalistycznej. Pracował jako urzędnik komory celnej na Litwie, dzięki czemu przez kilka lat furgonami służbowymi przemycał przez granicę nielegalną literaturę socjalistyczną.
Posłuchaj
Gdy w 1900 roku sprawa wyszła na jaw, Sulkiewicz został zwolniony i przeszedł do konspiracji. Współpraca z Józefem Piłsudskim stała się początkiem ich bliskiej przyjaźni. Tatar był współorganizatorem ucieczki Piłsudskiego z X pawilonu warszawskiej Cytadeli.
REKLAMA
Przyszły Marszałek symulował chorobę umysłową i został przeniesiony z więzienia do specjalistycznego szpitala w Petersburgu. Tam, dzięki znajomemu lekarzowi zdołał ośrodek opuścić, a dzięki Sulkiewiczowi uciec. Razem dotarli do Tallina, a następnie do Galicji.
Po wybuchu w Rosji rewolucji 1905 roku Aleksander Sulkiewicz organizował transporty broni do Królestwa Polskiego. Można powiedzieć, że był czołową postacią każdej większej akcji Organizacji Bojowej PPS w tym czasie.
Po rozłamie w PPS Sulkiewicz wiernie trwał przy Józefie Piłsudskim. Przeszedł do PPS Frakcji Rewolucyjnej. Gdy rewolucja upadła, dalej działał w niepodległościowych organizacjach wojskowych, zwłaszcza w Związku Walki Czynnej.
W 1914 roku, po wybuchu I wojny światowej, wstąpił do Legionów Polskich i wkroczył na terytorium zaboru rosyjskiego. Chcąc służyć w jednostkach frontowych, trafił do 5 Pułku Piechoty Legionów. Awansował na stopień sierżanta. Zginął 18 września 1916 w bitwie nad Stochodem. Niósł pomoc rannemu porucznikowi Adamowi Kocowi.
REKLAMA
Posłuchaj audycji z cyklu "Kronika niezwykłych Polaków".
mjm
REKLAMA