Hiszpański minister ds. europejskich: wszyscy koncentrują się na tym, jak wyjść naprzeciw oczekiwaniom Polski i Węgier

- Polexit to jest jakaś chimera, fake news; Hiszpania żywi nadzieję, że nigdy do tego nie dojdzie, bo Polska jest dla nas jednym z kluczowych partnerów w Unii, a nasze kraje łączy wielka wzajemna sympatia – mówi "Rzeczpospolitej" minister ds. europejskich Hiszpanii Juan Gonzalez-Barba.

2020-12-07, 08:02

Hiszpański minister ds. europejskich: wszyscy koncentrują się na tym, jak wyjść naprzeciw oczekiwaniom Polski i Węgier

Hiszpański polityk był pytany czy ma wrażenie, że na grudniowym szczycie zostanie przełamane weto Polski i Węgier w sprawie budżetu UE i dojdzie do porozumienia.

Powiązany Artykuł

Antonio Costa 1200 PAP.jpg
Premier Portugalii: popieram pakiet budżetowy UE, nie czas na opóźnienia

- Moi polscy rozmówcy twierdzili, że są tu pesymistami, ale ja jestem umiarkowanym optymistą. Dlaczego? Bo trwają negocjacje i są to negocjacje realistyczne. Każdy wie, że formuła powiązania wypłat z przestrzeganiem praworządności, owoc kompromisu między Parlamentem Europejskim i niemieckim przewodnictwem, nie może już być zmieniona. Wszyscy koncentrują się więc na tym, jak w inny sposób wyjść naprzeciw oczekiwaniom Polski i Węgier, tak aby nawet jeśli te kraje nie są zadowolone ze wspomnianej formuły, to jednak zniosły weto - odpowiedział.

Szukanie kompromisu

Jak zaznaczył, istnieją tu "dwie–trzy możliwości, w tym deklaracja interpretacyjna". Według niego nie są to pomysły wzajemnie sprzeczne, raczej się uzupełniają. Ocenił, że obie strony prowadzą rokowania w dobrej wierze i trzymając się tego, co realnie możliwe.

Ocenił, że jeśli uda się znaleźć formułę, która bez ruszania wspomnianej umowy pozwoli Polsce i Węgrom na porzucenie weta, to jest przekonany, że znajdzie to aprobatę wszystkich przywódców UE. Zaznaczył, że warunkiem trwania Unii jest bezustanne szukanie kompromisu i jest on teraz wykuwany.

Uniknąć paraliżu

Hiszpański polityk był pytany, czy jeśli nie uda się osiągnąć kompromisu, to 25 pozostałych państw zawrze porozumienie międzyrządowe dla stworzenia Funduszu Odbudowy.

Powiązany Artykuł

shutterstock unia europejska free 1200.jpg
Kolejne kraje nie chcą wiązania praworządności z budżetem UE. Kulisy obrad "za zamkniętymi drzwiami"

- Jestem przekonany, że nie dojdzie do tego, choć docierają do mnie sygnały, że Komisja Europejska rozważa taką możliwość, aby odblokować sytuację. Nie można skazać Unii na całkowity paraliż, a to właśnie by się stało bez porozumienia w sprawie budżetu. Jednak nie chciałbym spekulować na temat możliwych rozwiązań - powiedział.

REKLAMA

Ocena Komisji Europejskiej

Na pytanie, czy Hiszpania faktycznie uważa, że Polska to kraj niepraworządny, Gonzalez-Barba podkreślił, że taka ocena należy do Komisji Europejskiej.

- Polscy i węgierscy partnerzy powiedzieli nam jednak bardzo jasno, że w takim przypadku pozwą ewentualny wniosek Brukseli do Trybunału Sprawiedliwości UE. A ja mogę zapewnić, że Hiszpania będzie czekała na jego wyrok w sprawie zgodności inicjatywy KE z traktatami Unii i do jego ogłoszenia powstrzyma się z jakimikolwiek działaniami - zapowiedział.

"Polexit to fake news"

Pytany, czy podziela ocenę, że logika konfrontacji z Brukselą prowadzi do polexitu, polityk zaznaczył, że żaden z jego rozmówców w polskim rządzie i polskiej opozycji nie rozważał takiej możliwości.

Powiązany Artykuł

pęk 1200 en.jpg
Marek Pęk: w UE dominuje arogancka tendencja, że praworządność musi być po stronie biurokratów

- Także polska opinia publiczna w przytłaczającej większości popiera integrację. Polexit to jest więc jakaś chimera, fake news. Hiszpania żywi głęboką nadzieję, że nigdy do tego nie dojdzie, bo Polska jest dla nas jednym z kluczowych partnerów w Unii, nasze kraje łączy wielka wzajemna sympatia - zaznaczył.

REKLAMA

Wirus uderzył we wszystkich

Po uwadze, że "w żadnym kraju Unii pandemia nie spowodowała takich szkód w gospodarce jak w Hiszpanii" a "polscy negocjatorzy twierdzą, że skoro państwom południa Europy bardziej zależy na Funduszu Odbudowy, to powinny mocniej niż Polska szukać kompromisu", hiszpański minister został zapytany, czy "to słuszne rozumowanie".

- Dla Hiszpanii Fundusz Odbudowy ma żywotne znaczenie, w projekcie budżetu państwa na 2021 r. wpisaliśmy już z niego 25 mld euro dochodu. Podobnie widzą to Włochy, Francja, Grecja – kraje jak my bardzo zależne od turystyki. O ile jednak po pierwszej fali pandemii wydawało się, że wirus do pewnego stopnia oszczędził część krajów Unii, o tyle dziś widać, że uderzył on z wielką siłą we wszystkich: Polska ma teraz około 600 przypadków zakażeń na 100 tys. mieszkańców, podczas gdy w Hiszpanii ten wskaźnik spadł do 250. Mogę też zapewnić, że nasz kraj nie będzie naciskał na zmianę kompromisu osiągniętego między Europarlamentem i Niemcami" - powiedział Gonzalez-Barba.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej