"Naszym obowiązkiem jest wspierać premiera". Anna Fotyga o negocjacjach ws. budżetu UE
- Są momenty, kiedy można dyskutować, ale są też momenty, kiedy trzeba stanąć murem za osobą, która ma negocjacyjny mandat. Na oceny przyjdzie jeszcze czas. Osoby z zewnątrz zwykle nie mają pełnej wiedzy na temat procesu negocjacji. Czasem jest to też próba charakterów, nie tylko argumentów merytorycznych - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 europoseł PiS Anna Fotyga.
2020-12-07, 21:00
Na czwartek i piątek zaplanowany jest szczyt Rady Europejskiej, podczas którego unijni liderzy podejmą próbę rozwiązania sytuacji, w której Polska i Węgry zapowiedziały weto do projektu wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027 w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności. Budżet musi być przyjęty w pakiecie z funduszem odbudowy (całość to 1,8 bln euro) oraz mechanizmem powiązania środków unijnych z kwestią praworządności.
Powiązany Artykuł
"Mam nadzieję, że Niemcy pójdą po rozum do głowy". Tadeusz Woźniak o negocjacjach ws. budżetu UE
Gość Polskiego Radia 24 wyraziła nadzieję, że na szczycie zwycięży rozsądek i dojdzie do kompromisu. - Nie ma najmniejszych wątpliwości, że zostały przekroczone ramy polityczne i prawne - powiedziała. Przypomniała również, że europoseł Jacek Saryusz-Wolski ujawnił istnienie ekspertyzy sporządzonej dwa lata temu przez RE, która potwierdza polskie stanowisko. - Nie może być przedmiotem prawa wtórnego zapis, który jest niezgodny z traktatami unijnymi. Natomiast łączenie finansów UE z enigmatyczną i polityczną oceną praworządności w państwach członkowskich jest całkowitym nieporozumieniem. Polska, przystępując do UE, otworzyła swój nie najmniejszy rynek. Z tym jest powiązana konstrukcja wieloletniego budżetu, nie z czysto politycznymi wyobrażeniami jednego nurtu - powiedziała Anna Fotyga.
- "Mniej gwarancji dla państw członkowskich". Prof. Czesław Kłak o kwestii praworządności
- Prof. Sowiński o budżecie UE: wszystkim zależy na kompromisie
Jej zdaniem mamy też do czynienia z próbą sił. - To zdarza się we wszystkich instytucjach, również w UE. Ostateczny wynik zależy od determinacji aktorów. Zgodnie z konstytucją RP rząd i premier negocjuje w imieniu Polski. Naszym obowiązkiem jest go wspierać. Są momenty, kiedy można dyskutować, są też momenty, kiedy trzeba stanąć murem za osobą, która ma negocjacyjny mandat. Na oceny przyjdzie jeszcze czas. Osoby z zewnątrz zwykle nie mają pełnej wiedzy na temat procesu negocjacji. Czasem jest to też próba charakterów, nie tylko argumentów merytorycznych - podsumowała Anna Fotyga.
REKLAMA
Posłuchaj
Tekst rozporządzenia w sprawie uzależnienia funduszy od przestrzegania praworządności został w listopadzie potwierdzony większością kwalifikowaną państw członkowskich na posiedzeniu ambasadorów państw UE. Polska i Węgry zagłosowały przeciw, uważając m.in., że rozporządzenie zawiera rozwiązanie pozatraktatowe. Rozporządzenie akceptowane jest kwalifikowaną większością głosów państw członkowskich, decyzje w kwestii wieloletniego budżetu UE oraz funduszu odbudowy wymagają jednomyślności.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: Świat w powiększeniu
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość audycji: Anna Fotyga
Data emisji: 7.12.2020
REKLAMA
Godzina emisji: 19.33
PR24
REKLAMA