Negocjacje ws. budżetu UE. Jest oświadczenie rzecznika rządu

Negocjacje budżetowe cały czas trwają, Polska i Węgry wypracowały wspólne ramy negocjacyjne; na ten moment nie ma jeszcze porozumienia w ramach UE - poinformował w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Wcześniej Reuters podał, że Polska i Węgry wstępnie zaakceptowały propozycję prezydencji niemieckiej ws. nowego budżetu UE.

2020-12-09, 14:18

Negocjacje ws. budżetu UE. Jest oświadczenie rzecznika rządu
Rzecznik rządu Piotr Müller. Foto: Rafal Gaglewski/REPORTER

W czwartek unijni liderzy na szczycie RE w Brukseli podejmą próbę znalezienia kompromisu w sprawie wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, który musi być przyjęty w pakiecie z funduszem odbudowy wartym 1,8 bln euro oraz mechanizmem powiązania środków unijnych z kwestią praworządności. Polska i Węgry sprzeciwiają się rozporządzeniu dotyczącym mechanizmu warunkowości.

Powiązany Artykuł

szymański 1200 pap.jpg
"Możliwe pod warunkiem spełnienia polskich oczekiwań". Szymański o porozumieniu ws. budżetu UE

- Negocjacje budżetowe cały czas trwają. Polska i Węgry wypracowały wspólne ramy negocjacyjne. Na ten moment nie ma jeszcze porozumienia w ramach UE. Jeżeli punkty zostaną zaakceptowane to jest szansa na porozumienie na tym szczycie RE - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

Czytaj także:

We wtorek w Warszawie odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Viktorem Orbanem, w którym wzięli udział również wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. Do rozmów dołączyli również lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro i szef Porozumienia Jarosław Gowin.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Unia europejska parlament europejski free shutt 1200 .jpg
Politolog: Polska nie ma problemu z transparentnością wydatkowania funduszy UE

Po spotkaniu rzecznik rządu Piotr Müller podkreślał, że Polska i Węgry chcą, żeby przepisy dotyczące warunkowości odnosiły się do kwestii budżetowych i były jasne. Dodawał, że stanowisko Polski i Węgier w sprawie budżetu UE jest wspólne. Według Müllera jest szansa na osiągnięcie porozumienia na najbliższym szczycie UE.

- Chcemy, żeby przepisy dotyczące warunkowości odnosiły się do kwestii budżetowych i były jasne, wyklarowane przez organy Unii Europejskiej. Mamy nadzieję, że takie konkluzje negocjacyjne będą elementem dalszych działań w Unii i z takim stanowiskiem rząd polski będzie brał udział w posiedzeniu Rady Europejskiej - mówił.

Czytaj także:

W podobnym tonie wypowiadał się premier Węgier Viktor Orban, który w rozmowie z Polsat News i portalem Interia ocenił, że jest szansa na zamknięcie negocjacji budżetowych w tym tygodniu. - Myślę, że mamy dobrą szansę, żeby zamknąć tę sprawę w tym tygodniu, podczas czwartkowego spotkania na szczycie. Nie ma gwarancji, ale mamy dobrą szansę, dzieli nas centymetr od tego - powiedział Orban.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

jk mm vo 1200.jpg
Viktor Orban w Warszawie: jesteśmy blisko porozumienia, które będzie dobre dla Polski i Węgier

Wieloletni budżet UE na lata 2021-2027 ma być przyjęty w pakiecie z funduszem odbudowy wartym 1,8 bln euro oraz mechanizmem powiązania środków unijnych z kwestią praworządności.

Tekst rozporządzenia w sprawie uwarunkowania funduszy unijnych od przestrzegania praworządności został w listopadzie potwierdzony większością kwalifikowaną państw członkowskich na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich. Polska i Węgry zagłosowały przeciw, uzasadniając to m.in. tym, że rozporządzenie zawiera rozwiązanie pozatraktatowe.

Rozporządzenie akceptowane jest kwalifikowaną większością głosów państw członkowskich, decyzje w kwestii wieloletniego budżetu UE oraz funduszu odbudowy wymagają jednomyślności.

Według premiera Mateusza Morawieckiego zawarty w rozporządzeniu mechanizm jest arbitralny, może być stosowany z motywacji politycznych i w związku z tym "niechybnie by doprowadził do rozczłonkowania Unii Europejskiej, a może nawet do rozpadu Unii".

REKLAMA

Szefowie polskiego i węgierskiego rządu podpisali również deklarację dotyczącą uzgodnienia stanowiska krytycznego wobec powiązania wypłat z budżetu z "arbitralnymi i nieobiektywnymi kryteriami naruszeń praworządności".

Zobacz także: rzecznik rządu o spotkaniu premierów Polski i Węgier

Źródło: TVP Info

paw/

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej