Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Szansa na uhonorowanie członków Grupy Ładosia

- List prezydenta Izraela w sprawie polskich dyplomatów ratujących Żydów to dobry krok na drodze do ich uhonorowania - tak mówi Markus Blechner, konsul honorowy RP w Zurychu. Na jego apel w sprawie nadania tytułu Sprawiedliwych wśród Narodów Świata członkom Grupy Ładosia odpowiedział prezydent Izraela Reuwen Riwlin.

2020-12-09, 20:30

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Szansa na uhonorowanie członków Grupy Ładosia
Wizyta ministra Aleksandra Ładosia w jednym z obozów internowania 2 Dywizji Strzelców Pieszych w Szwajcarii. Foto: NAC/Czesław Datka

W liście, do którego dotarło Polskie Radio, izraelski przywódca zapewnił, że proces uznania ambasadora RP w Szwajcarii Aleksandra Ładosia i jego zastępcy Stefana Ryniewicza jest w toku. Byli oni zaangażowani w proceder masowego fałszowania paszportów latynoamerykańskich w celu ratowania Żydów przed Zagładą.

Konsul Markus Blechner w rozmowie z Polskim Radiem powiedział, że sprawa uhonorowania polskich dyplomatów idzie w dobrą stronę.

Powiązany Artykuł

Żydzi holokaust grupa ładosia paszporty paragwaju.JPG
Ratowali Żydów z Holokaustu. Izrael uhonoruje polskich dyplomatów

- Wygląda na to, że prezydent skontaktował się z Jad Waszem i jego informacja w liście brzmi tak, że sprawa będzie poddana ponownej ocenie i będzie na dobrej drodze. Jako prezydent Izraela w oficjalny sposób wyraził również swoje uznanie dla tego, co zrobiła Grupa Berneńska - mówił Markus Blechner.

Posłuchaj

Po liście prezydenta Izraela szansa na uznanie członków Grupy Ładosia za Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Relacja Karola Darmorosa (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

Działania prezydenta Izraela

W 2019 roku Instytut Jad Waszem przyznał tytuł Sprawiedliwego jedynie konsulowi Konstantemu Rokickiemu, który własnoręcznie sfałszował ponad tysiąc paszportów Paragwaju. Aleksander Ładoś i Stefan Ryniewicz mieli otrzymać oficjalne podziękowanie. Markus Blechner ocenił, że list Reuwena Riwlina zwrócił uwagę na sprawę uhonorowania wszystkich nieżydowskich członków Grupy Ładosia.

REKLAMA

- Oczywiście prezydent Izraela nie może obiecać ani zobowiązać się, że to zostanie załatwione i panowie Ładoś oraz Ryniewicz zostaną uznani za Sprawiedliwych. Nawet jako prezydent nie może tego zrobić. To musi iść swoją drogą. Ale uważam, że odkąd się zaangażował, to sprawa jest na dobrej drodze - mówił konsul honorowy RP.

Markus Blechner uważa, że w przyszłym roku okaże się, czy Aleksander Ładoś i Stefan Ryniewicz zostaną włączeni do grona Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Czytaj także:

Ratunek dla Żydów

Grupa Ładosia, złożona z polskich dyplomatów z Berna oraz przedstawicieli organizacji żydowskich, w latach 1941-43 w sposób zorganizowany i na masową skalę nielegalnie kupowała, sporządzała i dostarczała osobom zagrożonym Zagładą sfałszowane paszporty oraz poświadczenia obywatelstwa. Dotyczyło to głównie dokumentów czterech państw - Paragwaju, Hondurasu, Haiti i Peru. W ten sposób Żydzi stawali się obywatelami państw trzecich, co zwiększało ich szanse na uniknięcie śmierci w obozach zagłady.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Polmission 1200.jpg
"Polmission. Tajemnice paszportów". Premiera filmu dokumentalnego o tajnym polskim planie ratowania Żydów

W skład grupy Ładosia wchodzili także Żydzi - to pracownik polskiej ambasady Juliusz Kühl, poseł na Sejm II RP Abraham Silberschein oraz przedstawiciel organizacji żydowskich Chaim Eiss.

Do początku 2020 roku Instytutowi Pileckiego udało się ustalić imienny spis ponad 3 tys. 200 Żydów, których dyplomaci próbowali ratować. Ocalono co najmniej kilkuset z nich.

jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej